Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina cumparata de la cunostinta fara contract
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina cumparata de la cunostinta fara contract

Bună ziua. Am cumpărat o masina de la o cunostinta,am preluat cartea CIV, talonul,2 chei si i-am dat bani.Pentru moment nu am facut contract v-c pe motiv ca era seara si o sa il facem saptamana urmatoare. L-am contactat in urmatoarea saptamana iar el mi-a spus ca nu e de acord sa semneze contractul si sa ofer fiscal daca nu ii mai dau inca 500 euro. Cum ar trebui sa procedez eu acum? Ce alternative as avea sa-mi pot obtine contract si fiscal pentru masina? Poate declara masina furata daca eu detin toate actele dar nu si contractul? Ce ma sfatuiti sa fac? Stima.
Nu ai nici o calitate, esti doar un detentor precar. Poate sa spuna ca i-ai furat actele si cheile.
da-i inca 500 euro
Halal cunostinte mai ai...
Nu dvs sunteti cel care trebuie sa dea certificatul fiscal ci el, vanzatorul. Daca nu vrea sa incheie contractul in forma scrisa cereti banii inapoi. Daca nu vrea sa vi-i dea actiune in instanta.
Atata timp ce posed ambele chei cartea CIV si copie de buletin..crezi ca nu am nici o sansa in fata lui?

Poate declara masina furată,sau chestii asemanatoare?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu cred ca o sa declare asta, desi poate. Un martor la tranzactie ar fi de ajutor. Parerea mea e ca voia sa obtina banii, gen s-a intalnit hotul cu prostul. Din pacate unii au mentalitatea asta.