Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Furt Calificat(Amenda penala)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Furt Calificat(Amenda penala)

Buna Ziua!Ma numesc Andrei am 21 de ani sunt din Galati si in urma cu 2 luni...mai exact pe 30 martie 2009 am plecat de la casa unui hypermarket din Galati fara sa platesc un produs...mentionez ca acesta costa 10.49 lei... intors din drum de angajatzii hypermarketului...am platit si cel de'al doilea produs...iar apoi a fost chemata politia iar in cele din urma am ajuns la sectia de politie corespunzatoare zonei in care se afla hypermarketul.Acolo mi s'a luat o declaratie...am fost amprentat si mi s'au facut poze...iar azi am primit o citatzie sa ma prezint la sectie pt a mai da o declaratie.
Am dat o declaratie...in care mi s'au adus la cunostintza dreputirle...dar cred ca am facut o mica greseala...am fost sfatuit de unul din agentzi sa nu fiu aparat de un avocat si asta am si scris in declaratie pt ca e cam degeaba...dau bani de doua ori si mare "treaba" nu o sa fac...astea au fost cuvintele spuse de respectivul agent.Fapta a fost incadrata la Furt Calificat conform articolului 208-209 alineat 1.
Mi s-s spus in prealabil ca nu voi avea cazier si ca voi fi doar in data de baze a politie...conform faptei comise.Si ca imi va veni o amenda penala!
Va rog din toata inima...sa imi spunetzi ce pot sa fac in acest moment si daca e aderatat ce mi'a spus agentul de politie de la sectia respectiva!
nu este adevarat. ramaneti cu cazier probabil va face dosar penal
Asteptati sa va vina citatia de la judecatorie, apoi va angajati un avocat si retractati in fata instantei toate declaratiile date in fata politistilor.
La ce se referea tovarasul agent cand a spus ca "se dau bani de 2 ori" ? Imprejurarile (circumstantele atenuante/agravante) in care ati savarsit fapta, atitudinea psihica a dvs (intentia), sunt determinante in stabilirea existentei infractiunii si a unei pedepse eventuale. In mod cert NU aveti posibilitatea sa negociati, sa ajungeti la o intelegere, cu lucratorii de politie, fara a se incalca legea. Potrivit art. 202 Cod proc. pen. organele de urmarire penala sunt obligate sa stranga probele necesare pentru aflarea adevarului si lamurirea cauzei, atat in favoarea, cat si in defavoarea dvs. In realitate trebuie sa va preocupati dvs. de administrarea probelor privind nevinovatia. Din pacate, inca sufera Romania la capitolul prezumtie de nevinovatie si necesitatea administrarii unor probe legale si serioase. Furtul calificat NU se pedepseste cu amenda penala, pedeapsa este inchisoarea de la 3 la 15 ani, si se stabileste in functie de mai multe elemente, de catre o instanta de judecata. Apelati cat mai repede la un avocat penalist.
Daca tot v-au facut aceasta incadrare...mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza.....este in detrimentul Dmv. Organul de politie , nu trebuie sa apeleze la intimidare si sa va spuna ce sa scrieti in declaratie .
Parerea mea este sa apelati la un avocat care sa va sfatuiasca mai departe .