Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit persoana cu handicap

Buna ziua; Mama mea detine o suprafata de cca.3 ha teren agricol intr-o localitate, dar in prezent se afla in grija mea, fiind persoana cu handicap grav, conform unui certificat, in alta localitate.As dorii sa stiu daca :
- este scutita de plata impozitului pe terenul agricol cel detine daca este certificata cu handicap grav;
- daca scutirea de impozit se aplica daca are domiciliul in alta localitate decit cea unde se afla terenul agricol. Va multumesc pentru raspuns.
Facilitatea scutirii de impozit,conform disp L nr 448/2006 art 26 se acorda numai pentru casa+teren de domiciliu
am inteles si va multumesc pentru raspunsul prompt, ce n-am inteles, e ca daca detine teren agricol in alta localitate decit cea unde are domiciliu, beneficiaza sau nu de scutire de impozit.Inca odata va multumesc.
Nu beneficiaza.
De aceasta facilitate beneficiaza veteranii de război, vaduvele de razboi si vaduvele veteranilor de razboi care nu s-au recasatorit.(cod fiscal, art 284, alin 7^2)
Facilitatile acordate persoanelor fizice le gasiti la art 284- Cod fiscal:
[ link extern ]
si norme de aplicare:
[ link extern ]

Titularul deciziei/certificatului de incadrare grad de handicap beneficiaza de facilitatea scutirii impozit casa+teren o singura data si numai pentru adresa de domiciliu
Scutirea nu se acorda concomitent si pentru alte proprietati