Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Documente pentru majorare de capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Documente pentru majorare de capital social

Buna ziua,

Doresc sa fac majorare de capital social prin cooptarea unui asociat si in acelasi timp deschidere punct de lucru.
Ma puteti ajuta cu documentele necesare pt. ORC?
Trebuie sa redactati o decizie asociat unic sau hotarare aga prin care asociatul unic sau asociatii decid cooptarea unui nou asociat (trebuie specificata si suma depusa la banca in contul societatii de catre noul asociat) si al doilea punct, faptul ca se decide sau hotaraste deschiderea unui punct de lucru si se specifica adresa si contractul prin care este detinut acest punct de lucru (contract de inchiriere sau comodat).
Se redacteaza un nou act constitutiv care sa cuprinda specuficatii cu privire la noul asociat, partile sociale pe care le detine si semnatura acestuia.
La Registru va trebuie urmatoarele acte:
Cerere tip de inregistrare mentiune
Cerere tip privind declaratia model 2 sau 3
Decizia asociatului unic sau hotararea aga
Actul constitutuv actualizat
Actul doveditor de la banca ca noul asociat a depus marire de capital social - atentie pe chitanta trebuie sa se specifice clar ca e majorare de capital si numele noului asociat
Contractul de inchiriere sau contractul de comodat
Copie de pe actele care au stat la baza incheierii contractului mai sus mentionat
Declaratie (poate sa fie atestata si de un avocat) pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a fi asociat intr-o societate (daca doriti ca noul asociat sa fie si administrator ii trebuie specimen de semnatura la notar sau la registru sa o dea)
Imputernicire de la societate pentru cel care depune dosarul sau delegatie avocatiala
Cope CI a noului asociat si a celui care depune dosarul la registru.
Mai sunt si alte acte de depus in functie de situatia in care sunteti.Aceste sunt cele de baza.