Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... este necesara investirea?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

este necesara investirea?

Potrivit art. 14 alin. 1 din OUG 119/2007 ,,Ordonanţa de plată, devenită irevocabilă ca urmare a neintroducerii sau respingerii cererii în anulare, constituie titlu executoriu.'' Art. 374 C.pr.civ. prevede ca inscrisurile carora legea le recunoaste caracterul de titlu executoriu sunt puse in executare fara investirea cu formula executorie Aceasta inseama ca nu mai este necesara investirea cu formula executorie a ordonantei de plata pentru punerea in executare?
Nu mai este necesara investirea cu titlu executoriu. Mergeti la executorul judecatoresc.
Exact.nu mai este necesara investirea cu titlu executoriu.
Daca nu doriti executarea biletului, nu mai este necesara investirea biletului. :)

Au revenit regulile vechi: din nou este obligatorie investirea biletelor.
mergeti direct la executorul judecatoresc. nu este necesara investirea .
Este necesara investirea biletului.
Este un recurs in interesul legii admis.