avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... OG 5/2011
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

OG 5/2011

BUNA ZIUA,
O intrebare: mi s-a admis o cerere privind oug119/2007, cu mentiunea: CU DREPT DE CERERE IN ANULARE PT. DEBITOR IN 10 ZILE. Debitorul nu a formulat nicio cerere iar eu am trimis sentinta in original, la judecatorie, pt ca ei sa legalizeze sentinta si sa faca mentiunea: DEFINITIVA, prin nedepunerea cererii in anulare, lucru ce s-a si intamplat. Dupa asta, am formulat o CERERE DE INVESTIRE CU FORMULA EXECUTORIE iar judecatoria mi- a trimis o incheiere prin care retine cauza spre solutionare pe exceptia lipsei de interes!! CE FAC ACUM??:(
Cel mai recent răspuns: Lorennalivia , utilizator 17:57, 9 Mai 2012
la ordonanta de plata in temeiul OUG 119/2007 nu se cere investire cu formula executorie se merge la executor dupa ce aveti stampila jud cu irevocabila.
OUG 5/2001 - SOMATIE DE PLATA
OUG 119/2007 - ORDONANTA DE PLATA
nu e aceeasi ...
OUG 119/2007 - ORDONANTA DE PLATA
Art. 14. — (1) Ordonanta de plata, devenita irevocabila ca urmare a neintroducerii sau respingerii cererii in anulare, constituie titlu executoriu.
(2) Impotriva executarii silite a ordonantei de plata debitorul poate face contestatie la executare, potrivit dreptului comun. In cadrul contestatiei nu se pot invoca decat aspecte legate de procedura de executare.


DA, stiu ca nu e acelasi lucru. Multumesc!
am stampila jud cu irevocabila. Deci nu mai fac OG 5/2001 si merg direct la executor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 ENGFULL ENGFULL am obtinut o ordonanta de plata in temeiul OUG 119 /2007 dupa expirarea celor 10 zile in care se poate face cerere de anulare , solicit instantei ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata ddianna ddianna Buna ziua, Somatiile de plata emise de judecatorie, in baza Legii 119/2007, trebuie investite cu formula executorie pentru a fi puse in executare?Va ... (vezi toată discuția)
Este necesara investirea? herculeroco herculeroco Potrivit art. 14 alin. 1 din OUG 119/2007 ,,Ordonanţa de plată, devenită irevocabilă ca urmare a neintroducerii sau respingerii cererii în anulare, ... (vezi toată discuția)