Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Carte funciară întocmită greşit
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Carte funciară întocmită greşit

În urmă cu mai mulţi ani s-a făcut dezbaterea succesorală, pe care judecătorească, pentru terenurile trecute în titlul de proprietate a bunicului meu. Cu această ocazie părţile s-au înţeles cu privire la terenurile care făceau obiectul partajului, instanţa emiţând în acest sens o hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă. La sfârşitul anului trecut, moştenitorii au solicitat întocmirea cărţii funciare pentru un teren care urmează să fie înstrăinat. Întrucât eu nu am putut să fiu de faţă la întocmirea documentaţiei în teren, la insistenţele uneia dintre persoanele interesate, fucţionarul care a întocmit actele nu a respectat poziţionarea terenurilor stabilătă prin hotărârea judecătorească, întocmind cărţile funciare în mod eronat.( poziţia terenului pe care îl deţineam fiind schimbată în carte pe poziţia terenului persoanei interesate şi invers). Documentele au fost avizate de către Oficiul de Cadastru . Mai mult, persoana interesată a intrat în posesia cărţii mele funciare şi refuză să mi-o restituie. pentru a nu putea face demersurile legale pentru modificarea acesteia, iar funcţionarul care a întocmit documentaţia refuză să-mi răspundă la telefon. Ce pot face în această situaţie ?
Conform dispozitii L nr 7/1996 notarile din cartea funciara pot fi radiate prin document autentificat sau prin hotarare judecatoreasa definitiva
In situatia dvs ,este necesara hotarare judecatoreasca definitiva
Dca asa stau lucrurile cereti prin instanta rectificare de carte funciara.