Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Oug 9/2013 Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Oug 9/2013 Timbru de mediu

Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea:
- este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine merci si polueaza, si nu plateste, spre deosebire de cine a inmatriculat autovehiculul dupa data de 15/03/2015.
- nu respecta nici principiul european "cine polueaza plateste"
- modul de calcul este inadmisibil( se socoteste o medie de poluare pe an x cu cati ani considera EI ca se va mai folosi masina0 deci este o taxa platita IN AVANS...
- sunt taxati la fel doi soferi cu masini cu cilindree si vechime identica, chiar daca unul e sofer de duminica si face cam 10.00 km/an si celalalt face taxi cu ea, si face cam 150.000 km/an, deci degaja in atmosfere de 15 ori mai mult CO2.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns
Un raspuns scurt : nu este vorba de taxa de poluare, de mediu, etc, este vorba despre o taxa pe tranzactie.
Un singur argument ca acest timbru de mediu nu are nimic de a face cu ,,mediul":
taxa platita pt, un autovehicul cu motor diesel, norma euro 4, 1.600 cmc este aproape efala cu cea platita pt. un auvehicul echipat cu motor diesel. norma euro 4, 30.000(!!!)cmc.
Pt. emisia de CO2 se poate folosi formula empirica, dar acoperitoare,
[consum motorina in litri/100km] x 26,5 = [emisii CO2 in gram/km]
Motorul de 1.600cmc consuma 5l/100km iar cel de 30.000 cmc 30l/100.
Q.E.D.
Mihai1024 a scris:

Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea:
- este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine merci si polueaza, si nu plateste, spre deosebire de cine a inmatriculat autovehiculul dupa data de 15/03/2015.
- nu respecta nici principiul european "cine polueaza plateste"
- modul de calcul este inadmisibil( se socoteste o medie de poluare pe an x cu cati ani considera EI ca se va mai folosi masina0 deci este o taxa platita IN AVANS...
- sunt taxati la fel doi soferi cu masini cu cilindree si vechime identica, chiar daca unul e sofer de duminica si face cam 10.00 km/an si celalalt face taxi cu ea, si face cam 150.000 km/an, deci degaja in atmosfere de 15 ori mai mult CO2.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns

P.S. si daca este discriminatorie, ce fac institutiile statului, ca Avocatul Poporuljui sau Consiliul Discriminarii, care teoretic ar trebui sa ne apere drepturile???
CJUE a fost sesizata...a dat-o cotita... s-a pronuntat pe langa. E vorba de Hotararea din 15.10.2014.
Si CCR a fost sesizata, deocamdata nimic....
Admin, administrator