Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COR

Daca am studii superioare, dar legea si COR in Romania prevad functia pt. studii medii, pot fi platit pt. studii superioare?
~ Conținut șters la cerere ~
Salariul individual, potrivit art.162 alin.2 C.mun., se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat, indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.
Chiar daca este o institutie publica (primarie)?
art.162 alin.3 C.mun. : Sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.
Multumesc.