Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... factura supraincarcata
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

factura supraincarcata

Buna seara,
Am o problema cu serviciul de telefonie [EDITAT]. La ultima factura primita am constatat ca am fost taxata cu o suma care nu-mi apartine. Sa va explic cum:
- Imi apare o reicarcare Prepay in valoare de 30 euro, respectiv 126 ron, de care habar nu am. Am luat legatura imediat cu serviciul clienti de unde mi s-a spus ca de pe telefonul meu (care precizez numai eu il folosesc) a fost incarcat un alt numar de telefon cu suma de 30 euro. I-am explicat ca nu cunosc acel numar si nu am facut nici o reicarcare. Foarte simplu mi-a spus ca am fost victima unei fraude si ca imi indica sa-mi schimb parola. Despre suma cu care am fost icarcata mi-a spus ca trebuie sa o platesc si daca politia gaseste vinovatul sa-mi recuperez paguba. Mi-am schimbat parola.
Dar alta surpriza. Dupa aproximativ 10 zile soseste factura de plata si latot ce am piedut pana acum costat ca pe un alt numar de telefon, pe care tot eu personal il folosesc, imi mai apare o suma de 65 ron, apeluri la numere speciale.
Bineinteles ca nici de asta habar nu am, pt ca de 8 ani de cand sunt abonata orange nu am patit asa ceva si in tot acest timp n-am folosit nr. speciale si nici nu am facut reicarcari. Nedumerirea mea este de unde stia persoana sau persoanele faptase parola mea initiala si culmea dupa cateva zile de la schimbarea parolei constat ca am mai fost fraudata odata cu apeluri la numere speciale?
Nici nu stiu cum trebuie sa procedez pt ca am fost avertzata ca daca nu platesc factura pana la data scadenta voi fi decuplata.
Astept cu nerabdare un sfat de la voi.
Va multumesc.

Multumesc pentru raspuns. Ce nu inteleg, ce-i de la serviciul de telefonie au dreptul sa divulge parole ale abonatilor? Nu stiu ce ma face sa cred ca unii angajati de la orange nu sunt straini de aceasta intamplare. Dupa mesajul primit prin care eram anuntata ca acea incarcare Prepay s-a efectuat, am luat legatura imediat cu serviciul clienti sa ma lamureasca ce este cu acel mesaj si am schimbat imediat parola. Dupa schimbarea parolei apar apelurile la numere speciale. Sa inteleg ca serviciul de telefonie nu asigura confidentialitatea datelor personale ale abonatilor?
Va multumesc.
ContSters20980, utilizator
protectie pentru datele personale ale abonatilor
Sigur ca este Dar numai in scris.
pai eu nu am mai platit factura de mult timp
bine inteles ca imi vine scrisori la greu
mai nou ultima oara a venit o persoana cu tupeu jigos
la mine in gurte.cu un plic in mana.
am fugit casa il prind.dar de unde.parca era Turbu asa
viteza avea.X-(
Toate cele bune
si scuze ca scriu mai rau dar este romana si se intelege
vai de viata lui ce-i faceam
Pai 2 facturi imi vinea in fiecare luna.
si le ziceam cu frumosul ca nu este bine si corect.
ca am sotia Bolnava si nu vreau sa mai vine 2 facturi in acceasi luna
si imi zicea ca cheama polizia daca nu parasesc Sediul lor si asa mai departe
si am ales sa imi fac abonamend in alta parte .
acu o duc mai bine platesc mai putin mai mult atunci cand plec acasa dar pentru mine renteaza.
Eu mas bucura sama dea in judecata. lam zis si atunci cand vorbeam la telefon cu ei.si operatorii imi zicea ca este inregistrata convorbirea
le ziceam ca nu am sa mai platesc deloc.si tot imi amintea ca se inregistreaza.
dar vorbea foarte urat.la tel toata lumea poate sa vb urat.
dar fata in fata cu clientul.poate in vies pentru uni ca stie unde se ajunge
eu sunt cinstit si daca cineva crea sa imi fure painea de la familia nu prea este frumos.
Voi acu trebuie sa faceti cum stiti voi mai bine
daca daca va dau orange in judecata va trebuie avocati buni casa Castigati
ca atunci daca pierdeti procesul.trebuieasca sa platici si costurile judeciare si facturile.
Asa fac Orange isi bate joc de Clienti Fideli
singer la noi aveam numai 3 Abonamente acuma mai putine decat in ro si platesc mai putin.
Sincer un avocat care a mai avut clienti cu pricina
Renteaza sai angajati. ca mai bine
sa fi casticator decat sate certi cu orange
daca vor bani nemotivati
ai la judecata
orange nu isi piermite un scandal pe ne drept
in romania cu avocati se rezolva Problema la Noi in tara X-(X-(X-(X-(X-(X-(X-(X-(