avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Sume poprite
Discuție deschisă în Executare silită

Sume poprite

am primit un credit in contul meu bancar care este are poprire.Pot avea acces la suma respectiva sau la o parte din ea?
Cel mai recent răspuns: laur2013 , utilizator 10:17, 27 Februarie 2015
Banca,pentru ca acel cont este poprit va bloca suma pe care o aveti de plata.
am fost la banca si mi-au spus ca nu pot ridica nici macar 10 bani din suma primita
nu au voie sa blocheze mai mult decat scrie in poprire, ce motiv au sa nu elibereze diferenta de bani?
mi-au spus ca scrie in lege```???```` ca ei trebui sa opreasca toata suma intrata in cont daca nu este provenita din salariu,alocatii,etc.
Dacă suma din cont este mai mică față dedebitul pentru care vi s-a instituit poprire pe cont, evident că nu puteți ridica nimic.

Alte discuții în legătură

Poprire pe salar Kjancsy Kjancsy vreau sa aflu daca popr ire pe salar se aplica si la alte venituri ?? Multumesc !! (vezi toată discuția)
Solicitare lamurire- poprire cont lucia45 lucia45 Buna ziua, Am rata la banca si mi s-a pus poprire pe contul in care o platesc pentru o datorie a unei persoane pe care am girat-o la un CAR. Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Obligatie poprire LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Pe adeverinta unui salariat pentru obtinerea unui credit de la o banca, firma a taiat acel paragraf care prevedea angajamentul firmei de a retine bani din ... (vezi toată discuția)