Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Diferente apa calda si apa rece in blocurile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Diferente apa calda si apa rece in blocurile contorizate

Buna ziua!
locuim intr-un bloc din sectorul 4 si avem administratie comuna la doua scari. Blocul are contoare de apa rece si apa calda pe apartamente si cu toate acestea suntem nevoiti sa platim si diferente foarte mari lunar deoarece suma contoarelor de pe apartament nu este egala cu afisajul contorului mare. Am incercat sa propun solutii dar luna de luna avem diferente de apa calda si rece foarte mari .. de exemplu in aceasta luna sunt 95 mc de apa rece si 45 de apa calda. Astfel la un consum al meu de 2 mc de apa rece platesc in aceasta luna 2 mc in plus si un mc de apa calda in plus fata de cei 3 consumati. Este normal sa se intample asa ceva? Unde pot depune o plangere si ce solutii s-ar putea gasi in asa fel incat sa nu fiu nevoita sa platesc consumul altora... deoarece din punctul meu de vedere... in acest moment, lunar eu platesc in plus cel putin jumatate din consumul meu lunar.
Domnul administrator ne-a spus ca el nu gaseste toata lumea in ziua cu citirea si din cauza aceasta sunt aceste diferente. Dar totusi atat de mari? Mi se pare enorm sa vorbim de 95mc de apa rece si 45 mc de calda in conditiile in care in vara au fost si cate 160 mc.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in mod legal sa nu mai fiu nevoita sa achit un consum pe care nu-l am... doar pentru ca ,, asta e viata la bloc,, dupa cum spune domnul administrator.. si ca toata lumea plateste voi de ce nu..
Va multumesc!
In majoritatea asociatiilor de proprietari exista astfel de probleme,generate fie de deficiente apometre individuale,diferenta zi/ora citire index consum individual,pierderi pe instalatia parte comuna,consumuri necontorizate de apometrele individuale
Apometrele individuale de clasa metrologica mai slaba decat a apometrului de bransament,nu inregistreaza debitele de apa la presiune mica ex deficiente rezervor WC,cantitate contorizata insa de apometrul de bransament
Existenta suplimentului de consum intre factura si total index individual este o realitate care trebuie repartizata tuturor proprietarilor in conformitate cu hotararea comitetului executiv
da.. am inteles acest lucru ... si nu-s absurda ... dar mi se pare exagerata o diferenta de 95- 160 m3 numai la apa rece si inca jumatate din aceasta cantitate la calda .. la 88 de apartamente.. respectiv 2 scari
Solicitati presedintelui de asociatie sa se implice efectiv pentru evidentierea eventualelor cauze care genereaza aceste suplimente consum,pierderi pe instalatia comuna sau in apartamente
Daca nu exista pierderi pe reteaua comuna,este evident ca diferentele se datoreaza fie pierderilor din apartamente=deficiente robineti,fie datorita decalajului de inregistrare index individual
La rezervorul toaletei o garnitura neetansa la rezervorul WC poate determina chiar si o pierdere de 20 l/ora. Contorul de clasa B din apartament nu-l inregistreaza (deoarece porneste de la 30 l/ora), dar contorul general de clasa C (cu un debit de pornire de 15 l/ora) va inregistra intr-o luna urmatorul consum: 20 l/ora x 24 ore/zi x 30 zile/luna = 14,4 m3/luna", ne-a declarat ing. Ilie Vlaicu, managerul Aquatim.
Apometre de calitate indoielnica "Apometrele de bransament au clasa de exactitate C, de precizie inalta, iar apometrele de apartament sunt, de regula, de clasa A sau B, mai accesibile ca pret, dar de exactitate mai mica. Contorul de clasa A este conceput si garantat de catre constructor pentru a "porni" inregistrarea de la un debit de 60l/ora, cel de clasa B de la 30 l/ora, in timp ce contorul de clasa C, are un debit de pornire la 15 l/ora.

Si daca facem un calcul la 88 de apartamente, pierderea ar trebui sa fie mult mai mare, dar sunt proprietari care sunt mai atenti si mai schimba si garniturile la wc, la baterii, care nu monteaza masina de spalat inaintea apometrului, etc.
vedeti data citirii contorului de la apanova
blocul face citirea contoarelor de regula la data de 01 a lunii, pe o perioada de 30-31 zile a lunii precedente
apa nova nu are data fixa de citire si este de regula incepand cu data 05-10 a lunii, deci poate sa apara diferenta de pana la 10 zile de consum inregistrat de apa nova si neraportat de proprietari
daca faceti consumul mediu zilnic la citiri apa nova si citiri raportate de proprietari, veti gasi o diferenta de pana 2mc/zi in plus la apa nova, explicabila clasei de precizie a apometre (C la apanova si D la apartamente), precum si din cauza ca citirile din apartamente nu sunt corecte, si nu uitati pierderile din apartamente, goliri si umpleri de instalatie, etc
deci indiferent ce se face nu se va inchide nici o data consumul, cel dat de apa nova fiind mai mare