Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Produse cumparate ca PF pot fi deduse la firma?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Produse cumparate ca PF pot fi deduse la firma?

1) Recent am cumparat un PC. Am primit factura pe persoana fizica pt ca am uitat sa mentionez ca il vreau pe firma. Pot deduce PC-ul chiar daca factura este pe numele meu si nu pe numele firmei? Ce sa fac?

2) Am nevoie de factura pe produsele cumparate de firma dar care au o valoare mai mica de 100 lej? Bonul trebuie stampilat?

3) Pot deduce mancare cumparata/consumata în timpul orelor de lucru? Sunt singurul angajat la firma.
Produsele pentru firme pot fi cumparate si in baza bonurilor fiscale dar daca nu este trecut CUI-ul cumparatorului nu se poate deduce TVA.

Bonurile trebuiesc insotite de documentul care atesta intrarea lor in societate care in cazul unui PC va fi NIR-ul.