Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392 B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392 B

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pentru completarea declaratiei 392 B iau in calcul doar achizitiile pe baza de factura sau si cele pe baza de bon fiscal (ex: achizitie de combustibil sau alte bunuri cu valoare mica, sub 100 ron, pentru care nu s-au emis facturi).
Mentionez ca am un PFA neplatitor de TVA.

Multumesc !
din proprie experienta va spun ca se iau in calcul si bonurile fiscale.
Multumesc de raspuns. Asa am procedat si eu pentru declaratia de anul trecut, insa am inteles ca nu ar fi corect si din pacate nu gasesc pe nicaieri mentionat explicit; vreau sa ma asigur ca intocmesc corect declaratia de anul acesta.
Pentru achizitii modul de completare este urmatorul:

" Secțiunea “Achiziții de la:”
Operațiunile care fac obiectul acestei notificări sunt achizițiile efectuate din țară.
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate în scopuri
de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în “Jurnalul
pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate în scopuri de
TVA.
Rândul 2‐ Coloana „TVA” nu se completează."
Din cele de mai sus, rezulta ca se trec toate achizitiile indiferent ca sunt pe factura sau pe bon fiscal.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si in special pentru interpretare, intrucat am tot citit ca se preiau valorile din Jurnalul pentru cumparari, insa eu nu il intocmesc avand un PFA si nu stiam ce se trece exact in acesta.

As mai avea o intrebare referitor la aceasta : “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în “Jurnalul pentru cumpărări”. Trecem valoarea fara TVA sau cu TVA ?
Nu stiu ce reprezinta de fapt aceasta baza de impozitare.

Multumesc !
cris_cris08, utilizator
Baza de impozitare este valoarea fara T.V.A.