Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vanzare constructie cu plata in mai multe transe, in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vanzare constructie cu plata in mai multe transe, in mai multi ani

Buna seara.
Am urmatoarea situatie: o societate comerciala, platitoare de impozit pe profit, detine in proprietate o constructive veche. In anul 2014 incheie cu o alta societate o promisiune de vanzare- cumparare pentru constructia respective, in care se mentioneaza ca se va incasa un avans iar diferenta se va plati in trei transe egale in anul 2014-2015-2016. Contractul definitiv si transferul de proprietate se va incheia la incasarea ultimei transe.
Pentru avans s-a emis factura si s-a incasat. Pentru prima transa s-a emis factura si s-a incasat.
Intrebarea mea este urmatoarea: Valoarea celor 2 facturi emise si incasate pentru societatea emitenta reprezinta venituri inregistrate in conturile din grupa 7...? In acest caz, neavand contrapondere in partea de cheltuieli, se creeaza un profit artificial la sfarsitul anului 2014, si sumele nu sunt mici, va trebui sa platesc impozit la acel profit? La finalizarea operatiunii voi avea posibilitatea sa operez scaderea (pe cheltuiala) a contavalorii neamortizate a cladirii? Daca voi plati impozit in plus cum voi reusi sa-mi recuperez sumele platite ? Mentionez ca societatea nu mai desfasoara nici un alt fel de activitate, nu genereaza alte profituri.
Nu ati precizat daca ati optat sa taxati cu tva aceasta tranzactie sau nu.

Daca ati optat pentru taxare si ati predat bunul nu are importanta cand se va face transferul de proprietate pentru ca va trebui sa faceti factura pentru intreaga valoare si sa colectati TVA (art. 128 CF). Daca taxati fara TVA cred ca ar trebui sa aveti in vedere art. 258 din 3055 (care se aplica in 2014). La alin 3 vorbeste de promisiunile de vanzare - cumparare dar consider ca trebuie sa aveti in vedere si ce drepturi ati acordat promitentului cumparator in aceasta tranzactie precum si prevederile principiului prevalenta economicului asupra juridicului din acelasi act normativ.

ART. 128 Livrarea de bunuri
(1) Este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca şi un proprietar. Norme metodologice
(2) Se consideră că o persoană impozabilă, care acţionează în nume propriu, dar în contul altei persoane, în calitate de intermediar, într-o livrare de bunuri, a achiziţionat şi livrat bunurile respective ea însăşi, în condiţiile stabilite prin norme. Norme metodologice
(3) Următoarele operaţiuni sunt considerate, de asemenea, livrări de bunuri, în sensul alin. (1):
a) predarea efectivă a bunurilor către o altă persoană, ca urmare a unui contract care prevede că plata se efectuează în rate sau a oricărui alt tip de contract care prevede că proprietatea este atribuită cel mai târziu în momentul plăţii ultimei sume scadente, cu excepţia contractelor de leasing;

Venituri din vânzări de bunuri
258. - (1) În contabilitate, veniturile din vânzări de bunuri se înregistrează în
momentul predării bunurilor către cumpărători, al livrării lor pe baza facturii sau în
alte condiții prevăzute în contract, care atestă transferul dreptului de proprietate
asupra bunurilor respective, către clienți.
(2) Veniturile din vânzarea bunurilor se recunosc în momentul în care sunt
îndeplinite următoarele condiții:
a) entitatea a transferat cumpărătorului riscurile și avantajele semnificative
care decurg din proprietatea asupra bunurilor;
b) entitatea nu mai gestionează bunurile vândute la nivelul la care ar fi făcuto,
în mod normal, în cazul deținerii în proprietate a acestora și nici nu mai deține
controlul efectiv asupra lor;
c) mărimea veniturilor poate fi evaluată în mod credibil;
d) este probabil ca beneficiile economice asociate tranzacției să fie generate
către entitate; și
e) costurile tranzacției pot fi evaluate în mod credibil.
(3) O promisiune de vânzare nu generează contabilizarea de venituri.
(4) Pentru bunurile livrate în baza unui contract de consignație, se consideră că
livrarea bunurilor de la consignant la consignatar are loc la data la care bunurile
sunt livrate de consignatar clienților săi.
(5) Pentru bunurile transmise în vederea testării sau a verificării conformității, se
consideră că transferul proprietății bunurilor a avut loc la data acceptării bunurilor
de către beneficiar. Bunurile transmise în vederea verificării conformității sunt
bunurile oferite de furnizor clienților, aceștia având dreptul fie să le achiziționeze
fie, să le returneze furnizorului. Contractul aferent bunurilor livrate în vederea
testării este un contract provizoriu prin care vânzarea efectivă a bunurilor este
condiționată de obținerea de rezultate satisfăcătoare în urma testării de către
clientul potențial, testare ce are scopul de a stabili că bunurile au caracteristicile
solicitate de clientul respectiv.
(6) Pentru stocurile la dispoziția clientului, se consideră că transferul proprietății
bunurilor are loc la data la care clientul intră în posesia bunurilor. Stocurile la
dispoziția clientului reprezintă o operațiune potrivit căreia furnizorul transferă
regulat bunuri într-un depozit propriu sau într-un depozit al clientului, prin care
transferul proprietății bunurilor intervine, potrivit contractului, la data la care clientul
scoate bunurile din depozit, în principal pentru a le utiliza în procesul de producție.
Buna ziua. Va multumesc foarte mult pentru precizari.In acest moment am doar promisiunea de vanzare cumparare, cele doua facturi emise pentru avans, respectiv prima rata, fara process verbal de predare a constructiei La puntul 3 este intr-adevar mentionat faptul ca promisiunea nu genereaza venituri, insa am obligatia de a amite facturi pentru sumele deja incasate. Acestea le-am trecut in contul de venituri in avans, chiar daca nu sunt absolut convinsa ca este correct(fapt pentru care am si lansat intrebarea)Din punct de vedere al TVA I-mi este clar totul,neclaritatea intervenind in cazul contabilizarii sumelor facturate pentru avan+prima rata.
Va multumesc inca odata si va doresc o zi minunata.,
In afara de venituri in avans nu prea aveti ce sa folositi.
multumesc