Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate cu prenume eronat- pot dezbate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate cu prenume eronat- pot dezbate mostenirea?

Urmeaza sa dezbat o mostenire apartinand bunicii mele din partea mamei.In titlu de proprietate prenumele mamei a fost trecut Tincuta in loc de Catinca.Tincuta i se spunea in familie,dar in acte(toate) este trecuta Catinca.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Ce trebuie sa fac pentru a indrepta eroarea din titlu de proprietate?
Se poate dezbate succesiunea cu eroarea de mai sus?
Trebuie rectificat titlul de proprietate.
Joha a scris:

Trebuie rectificat titlul de proprietate.

Cine poate face rectificarea in actul de proprietate?