avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate cu prenume eronat- pot dezbate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate cu prenume eronat- pot dezbate mostenirea?

Urmeaza sa dezbat o mostenire apartinand bunicii mele din partea mamei.In titlu de proprietate prenumele mamei a fost trecut Tincuta in loc de Catinca.Tincuta i se spunea in familie,dar in acte(toate) este trecuta Catinca.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Ce trebuie sa fac pentru a indrepta eroarea din titlu de proprietate?
Se poate dezbate succesiunea cu eroarea de mai sus?
Cel mai recent răspuns: macvio53 , utilizator 20:42, 22 Februarie 2015
Trebuie rectificat titlul de proprietate.
Joha a scris:

Trebuie rectificat titlul de proprietate.


Cine poate face rectificarea in actul de proprietate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune teren esanu doina esanu doina Buna ziua, In urma decesului bunicului meu, tatal meu, unic mostenitor, a dorit sa faca succesiunea unui teren agricol si a casei parintesti, dar s-a ... (vezi toată discuția)
Certifica de deces ContSters77543 ContSters77543 Buna ziua, in urma cu cateva zile odata cu verificarea actelor pentru inceperea demersurilor pentru o succesiune am observat urmatoarele nereguli in acte: un ... (vezi toată discuția)
Titlul de propietar MitreaINastase MitreaINastase in situatia in care pe titlu de propietar prenumele a fost trecut gresit de de catre autoritatile care l-au eliberat ce se poate face pentru a se elibera un ... (vezi toată discuția)