avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Plangerea prealabila poate opri executarea silita?
Discuție deschisă în Executare silită

Plangerea prealabila poate opri executarea silita?

Buna seara

Am pierdut un proces initiat in baza unei hartii de mana, nedatata si nesemnata.
Reclamantul a fost reprezentat in instanta de o persoana imputernicita printr-o Procura Speciala, datata 2009. De proces am aflat intamplator dupa finalizare si implicit dupa emiterea sentintei.Recursul mi-a fost respins pe motiv ca citarea a fost facuta la adresa din C.I ,adresa la care nu mai locuiam din 2008.
In baza aceleiasi procuri a fost instituit sechestrul asigurator si s-a declansat executarea silita.
Va rog sa-mi spuneti daca Procura mai este valabila si daca mandatarul are dreptul sa ceara punerea mea in executare.
Am incercat sa iau legatura cu reclamantul ,dar acesta nu e de gasit, se presupune ca ar fi plecat din tara.
Plangerea prealabila pt fals si uz de fals ar putea opri executarea silita si ridicarea sechestrului asigurator?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Nicoleta1010 , utilizator 20:55, 23 Februarie 2015
Nu avem de unde sti ce scrie in acea procura si daca aceasta mai e sau nu valabila. In mod normal, ori este data pt anumite acte/actiuni care au fost facute si atunci ea nu mai are obiect ori poate fi valabila pana la revocarea ei.

Plangerea penala nu suspenda executarea unei sentinte civile.



Va multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns.
In situatia de fata,tinand cont de de detaliile pe care le-am dat,ce as mai putea face?Am pierdut un proces , de care nu am stiut nimic, mi s-a pus sechestru pe bunuri de o persoana care se foloseste de o procura veche( cf NCPC ,Procura e valabila 3 ani),
Pot cere rejudecarea dosarului?
Cu stima,
Ultima modificare: Luni, 23 Februarie 2015
gi-jane2, moderator
Cand a fost data procura ?

E greu de dat o solutie in cazul dvs fara a se studia dosarul.

O contestatie in anulare ati facut pt lipsa de citare ?
gerberga a scris:

Cand a fost data procura ?

E greu de dat o solutie in cazul dvs fara a se studia dosarul.

O contestatie in anulare ati facut pt lipsa de citare ?


Speta pe scurt;

Dupa moartea tatalui meu, fratele sau a facut succesiunea la notar, unde a declarat ca este unic mostenitor.La moartea unchiului am fost unic mostenitor, am preluat mostenirea ramasa si implicit datoriile.In 2012, am vazut intamplator , pe un site ca exista o sentinta in care se specifica ca datorez lui Y, o suma importanta de bani.Am facut recurs, in care am aratat faptul ca nu am fost citata, ca locuiesc de mult timp la alta adresa ,dar fara rezultat.
In dosar exista o chitanta de mana, in care unchiul recunoaste ca a vandut un bun lui Y.
y a mandatat in 2009 pe x printr-o Procura Speciala sa se ocupe de formalitati si a disparut.
Acum sunt pusa in executare si am sechestru asigurator pe toate bunurile.Am ridicat in recurs o exceptie in care am invocat lipsa citarii, dar nu a contat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire cautiune sechestru asigurator ContSters223764 ContSters223764 Buna ziua, in cazul instituirii unui sechestru asigurator pe un anumit numar de actiuni, s-a fixat o cautiune in valoare de 2.500 lei, ce a fost ... (vezi toată discuția)
Plata prioritara a salariilor annabela annabela La care institutie pot reclama faptul ca fostul angajator a platit contributiile catre stat aferenta salariilor la Finante insa nu a acordat salariile in mana ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator vioricai vioricai Buna ziua, Ma intereseaza daca depunerea recursului la un proces civil duce la amanarea sechestrului asigurator pana la stabilitarea verdictului ... (vezi toată discuția)