Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubiri morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubiri morale

Acum 5 ani Am fost maltratata batuta tot corpul de fostul sot am fost internat in spital in urma batailor si am obtinut certificat medico legal. In momentul de fata am ramas cu semnele loviturilor galme dureri si modificrea aspectului fizic a corpolui (antebrati picioare tot corpul) Pot sa cer prin judecata despagubiri morale? Cum trebue sa procedez? Mutumesc.
Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii

Art. 193

Lovirea sau alte violenţe

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Trebuia sa depuneti plangere in 2 luni de la savarsirea infractiunii.
Acum este tardive, din pacate.