avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pasi de urmat pentru reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pasi de urmat pentru reabilitare

in baza art.87 alin.1 din OUG 195/2002 republicata am fost condamnat 2 ani inchisoare.in baza art.81 Cp a fost dispusa suspendarea conditionata a executarii pedepsei de 2 ani inchisoare pe o durata de 4 ani reprezentand termen de incercare potrivit art.82 C.p..in baza art.71 C.p interzice inculpatului drepturile prevazute de art. 64 lit. a teza a II asi lit .b C.p. in baza art.71 alin.5 C.p. pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei inchisorii se suspenda si executarea pedepselor accesorii.(plus am platit suma de 600 lei cheltuieli judiciare).Sentinta definitiva la data de 11.01.2011
DACA SE POATE IMI POATE EXPLICA CINEVA CAND TREBUIE SA MA REABILITEZ SI CARE SUNT PASII DE URMAT??VA MULTUMESC!
Ultima modificare: Luni, 23 Februarie 2015
TOMASORIN, utilizator
Cel mai recent răspuns: TOMASORIN , utilizator 15:11, 27 Februarie 2015
ART. 86 C.P. din 1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.
merci mult!am fost la serviciul caziere si am fost reabilitat pe loc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitarea de drept Andreea 2017 Andreea 2017 Buna ziua!Am o condamnare pe care o voi atasa mai jos si vreau sa stiu cand se poate face reabilitarea...Multumesc! In baza art. 215 al. 1,2,3 V.C.p. cu ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept pedeapsa cu aplic.art 81 c.pen. din 1969- termen si conditii andreimarinau andreimarinau Buna seara, As dori sa cunosc informatii despre cand s-ar produce reabilitarea de drept si care ar fi procedura de a o obtine(cui ma adresez si in cat timp ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea Costel Marian Costel Marian Ma poate ajuta cineva cu un răspuns la ce data intervine reabilitarea de drept ,acum cazierul este cu înscrisuria01.04.2018 ,va mulțumesc !!!estimata: ... (vezi toată discuția)