Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pasi de urmat pentru reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pasi de urmat pentru reabilitare

in baza art.87 alin.1 din OUG 195/2002 republicata am fost condamnat 2 ani inchisoare.in baza art.81 Cp a fost dispusa suspendarea conditionata a executarii pedepsei de 2 ani inchisoare pe o durata de 4 ani reprezentand termen de incercare potrivit art.82 C.p..in baza art.71 C.p interzice inculpatului drepturile prevazute de art. 64 lit. a teza a II asi lit .b C.p. in baza art.71 alin.5 C.p. pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei inchisorii se suspenda si executarea pedepselor accesorii.(plus am platit suma de 600 lei cheltuieli judiciare).Sentinta definitiva la data de 11.01.2011
DACA SE POATE IMI POATE EXPLICA CINEVA CAND TREBUIE SA MA REABILITEZ SI CARE SUNT PASII DE URMAT??VA MULTUMESC!
TOMASORIN, utilizator
ART. 86 C.P. din 1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.
merci mult!am fost la serviciul caziere si am fost reabilitat pe loc