Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

daca o angajata este insarcinata poate sa fie data afara?gravida si-a anuntat sefi verbal dar nu si-a inregistrat declaratia in scris, iar angajatorul dupa o luna de zile de la instiintare a amenintat-o pe gravida ca o da afara.se poate sa ii fie desfacut contractul de munca?ce acte trebuiesc depuse la dosar pentru gravida?
Anuntul verbal nu are nici o valabilitate.Angajata salariata trebuie sa aduca de la medic o adeverinta de unde sa rezulte ca este insarcinata.In acest caza , angajatorul nu are dreptul sa-i desfaca contractul de munca.
La ce va referiti cand spuneti :ce acte trebuiesc depuse la dosaru pentru gravida?"
Angajata insarcinata sa depuna cat mai urgent la conducerea unitatii o instiintare prin care anunta, in scris, starea de graviditate si anexeaza la aceea instiintare si o adeverinta de la medicul de familie sau medicul specialist care sa confirme aceasta stare.
Apoi angajatorul trebuie sa faca, impreuna cu medicul de medicina muncii, o evaluare a locului de munca al salariatei insarcinate si apoi sa anunte ITM-ul
ma refer la faptul ca am auzit ca trebuie intocmit un fel de dosar. sau ce acte trebuiesc depuse spre instiintarea firmei
1.Din OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca (daca imi dati o adresa de e-mail pe mesaj privat va trimit toata OUG):
ART. 3
(1) Salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) au obligaţia de a se
prezenta la medicul de familie pentru eliberarea unui document medical care
sa le ateste starea.
(2) In cazul in care salariatele nu indeplinesc obligaţia prevăzută la
alin. (1) şi nu informează in scris angajatorul despre starea lor, acesta
este exonerat de obligaţiile sale prevăzute in prezenta ordonanta de
urgenta, cu excepţia celor prevăzute la art. 5, 6, 18, 23 şi 25.
ART. 4
Angajatorii au obligaţia sa adopte măsurile necesare, astfel incat:
a) sa prevină expunerea salariatelor prevăzute la art. 2 lit. c)-e) la
riscuri ce le pot afecta sănătatea şi securitatea;
b) salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) sa nu fie constranse sa
efectueze o munca dăunătoare sănătăţii sau stării lor de graviditate ori
copilului nou-născut, după caz.
ART. 5
(1) Pentru toate activităţile susceptibile sa prezinte un risc specific
de expunere la agenţi, procedee şi condiţii de munca, a căror lista este
prevăzută in anexa nr. 1, angajatorul este obligat sa evalueze anual,
precum şi la orice modificare a condiţiilor de munca natura, gradul şi
durata expunerii salariatelor prevăzute la art. 2 lit. c)-e), in scopul
determinării oricărui risc pentru securitatea sau sănătatea lor şi oricărei
repercusiuni asupra sarcinii ori alaptarii.
(2) Evaluarile prevăzute la alin. (1) se efectuează de către angajator,
cu participarea obligatorie a medicului de medicina muncii, iar rezultatele
lor se consemnează in rapoarte scrise.
ART. 6
(1) Angajatorii sunt obligaţi ca, in termen de 5 zile lucrătoare de la
data intocmirii raportului, sa inmaneze o copie a acestuia sindicatului sau
reprezentanţilor salariaţilor.
(2) Angajatorii vor informa in scris salariatele asupra rezultatelor
evaluării privind riscurile la care pot fi supuse la locurile lor de munca,
precum şi asupra drepturilor care decurg din prezenta ordonanta de urgenta.
ART. 7
(1) In termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a
fost anuntat in scris de către o salariata ca se afla in una dintre
situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligaţia sa
inştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial
de munca pe a cărui raza işi desfăşoară activitatea.

(2) De la data primirii inştiinţării medicul de medicina muncii şi
inspectoratul teritorial de munca vor verifica condiţiile de munca ale
salariatei la termenele şi in condiţiile stabilite prin normele de aplicare
a prezentei ordonanţe de urgenta.

ART. 8
Angajatorul are obligaţia sa păstreze confidenţialitatea asupra stării
de graviditate a salariatei şi nu va anunta alţi angajaţi decat cu acordul
scris al acesteia şi doar in interesul bunei desfasurari a procesului de
munca, cand starea de graviditate nu este vizibila.
ART. 9
In cazul in care o salariata se afla in una dintre situaţiile prevăzute
la art. 2 lit. c)-e) şi desfăşoară la locul de munca o activitate care
prezintă riscuri pentru sănătatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni
asupra sarcinii şi alaptarii, in sensul celor prevăzute la art. 5 alin.
(1), angajatorul este obligat sa ii modifice in mod corespunzător
condiţiile şi/sau orarul de munca ori, dacă nu este posibil, sa o
repartizeze la alt loc de munca fără riscuri pentru sănătatea sau
securitatea sa, conform recomandarii medicului de medicina muncii sau a
medicului de familie, cu menţinerea veniturilor salariale.

2. Din Codul muncii:
Art. 60. - (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
Trebuie sa depuneti o adresa catre angajator la care sa atasati documentul medical care sa va ateste starea de graviditate. Documentul medical este eliberat de catre medicul de familie.

In termen de 10 zile lucratoare de la data la care angajatorul a fost anuntat in scris de catre o salariata ca este gravida, acesta are obligatia sa instiinteze medicul de medicina muncii, precum si inspectoratul teritorial de munca pe a carui raza isi desfasoara activitatea.