Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Daca am o vechime in munca de 32 ani,din care 10 ani in gr.Ide munca specificat si in cartea de munca,pentru a iesi la pensie pentru limita de varsta se ia in calcul grupa pentru a indeplini conditiile de limita de varsta de 35 ani?Va multumesc!
Da.
Pentru a-mi stabili punctajul la pensie in cazul in care am avut mai multe sporuri(spor de noapte,de munci grele ,de pericol s.a) iar in cartea de munca este trecut numai sporul de vechime ce trebue sa fac in aceasta situatie? Va multumesc!
Solicitati adeverinta de la angajator cu aceste sporuri pentru care s-a platit contributia la pensie.
Ce documente sant necesare pentru intocmirea unui dosar de pensionare pentru limita de varsta?Va multumesc!
Intrati pe:

[ link extern ]

si gasiti lista actelor necesare.