Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Poluare

Buna ziua,

Mi-am achizitionat o masina din Germania si am platit 5500 de lei taxa la inscriere in tara. Acum aproximativ un an de zile am angajat un avocat pentru recuperarea taxei auto.
Mi-a spus ca dosarul este finalizat pozitiv si ca nu a mai ramas decat recuperarea banilor de catre mine.

Mi-a spus ca trebuie sa sa fac copii legalizate dupa hotarare si decizie (luate de la tribunal) si apoi mers la ANAF.

Va rog sa ma ajutati cu mai multe detalii. Este un proces simplu? Ce am neovie pentru a obtine copiile?
Daca ati obținut o soluție prin care trebuie sa va fie restituita suma achitata, mergeți la arhiva instantei si legalizați hotărârea data in dosar. Va trebuie o taxa de timbru de 5 lei.
Va multumesc frumos pentru raspuns. La ce institutie trebuie sa merg? La tribunalul Bucuresti? Nu este necesara si o cerere, pentru eliberarea documentului?
Depuneti o cerere, la registratura, prin care solicitati instantei care a judecat pricina legalizarea sentintei date.
Anexati la cerere sentinta, in original, si taxa judiciara de timbru de 5 lei .
Cererea o depuneti in 2 exemplare, unul se inapoiaza cu nr. de inregistrare .
Solicitati informatii cand trebuie a va prezenta sa ridicati sentinta legalizata .