Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara.Tatal sotiei mele a decedat cand acesta era minora inca,in acel moment parintii ei erau divortati;ea ramanand cu mama ei.Sotia stie ca tatal detinea o casa in momentul decesului.Ulterior a aflat ca aceasta casa a intrat in proprietatea surorii tatalui sau,sotia nefiind chemata la o eventuala dezbatere a mostenirii.Sotia si matusa nu se afla in relatii bune.
Cum putem afla in ce modalitate a intrat matusa ei in proprietatea acelei case?Si daca isi poate cere drepturile care poate i-au fost incalcate?
Da, sotia dvs. in calitate de descendent are dreptul la mostenire din partea tatalui ei, si poate sa isi valorifice acest drept printr-o actiune in instanta.