Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare indemnizatie CCC pentru administrator de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare indemnizatie CCC pentru administrator de firma

Sunt in CCC de un an si jumatate. Mai am inca jumatate de an pana la terminare.
De curand, mi- am deschis un SRL in care sunt asociat unic si administrator.
Nu sunt angajata si nici nu exista un alt angajat in aceasta firma, dar firma are activitate. Produce si vinde obiecte vestimentare..
Nu am incasat si nici nu intentionez sa incasez dividevde.

1. In aceste conditii, sunt pasibila de a- mi fi suspendata indemnizatia de CC doar pt ca sunt administratorul firmei?
2. Cand as putea sa incep sa incasez dididende? Imediat cum se termina cei 2 ani de CCC?

1. In timpul CCC puteti sa incasati dividende deoarece acestea nu sunt asimilate veniturilor din salarii.

2. In calitate de administrator puteti incasa indemnizatie sau salariu in limita a 3.000 lei pe an calendaristic.
Indemnizatia pentru CCC nu se va suspendata pentru faptul ca sunteti administratorul firmei.

art.16 din OUG 111/2010
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) primeşte diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;
b) primeşte indemnizaţii în calitate de consilier local sau judeţean, indiferent de nivelul acestora;
c) realizează venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, de maximum 6 ISR într-un an calendaristic.

ISR = indicatorul social de referinta care are o valoare de 500 lei.