Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum sa facem ca un fost salariat sa dea banii inapoi ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum sa facem ca un fost salariat sa dea banii inapoi ?

Un salariat castigase la fond un litigiu de munca si,
fiind executorie de drept,
depunand o cerere de acordare
a diferentelor de bani castigate,
unitatea i-a acordat cateva luni
drepturile banesti castigate.

Insa, unitatea a facut recurs,
iar salariatul pierdut litigiul de munca

Prin recurs s-a desfiintat hotararea
prin care i s-a acordat un salariu mai mare,
insa nu s-a dispus si faptul ca
salariatul sa restituie acei bani primiti.

Intre timp, salariatul a plecat din unitate.

S-a incercat sa se rezolve aceasta problema
prin Mediere, insa,
salariatul a refuzat Medierea.

Acum, ce se poate face
pentru ca salariatul sa restituie acei bani primiti ?
1. - ce actiune in instanta trebuie sa se faca ? ( cum sa se numeasca actiunea ? )
2. - Ce obiect trebuie sa aiba actiunea ?
3. - Se mai taxeaza actiunea ?
( chiar daca a fost un litigiu de munca ? )
( sau se considera ca noua actiune nu este un litigiu de munca ?)
4. - In actiune sa se ceara un termen
in care salariatul sa fie obligat sa restituie banii ?
Sau prin Poprirea pe salariu
care va urma sa se faca
i se vor stabili ratele, termenele si sumele ?

oanaportar, utilizator
1. Va trebui sa solicitati instantei intoarcerea executarii silite.

Model de cerere gasiti aici
[ link extern ]

Art. 723 C.proc.civ. - Modalitatea de restabilire
(1) În cazul în care instanţa judecătorească a desfiinţat titlul executoriu sau însăşi executarea silită, la cererea celui interesat, va dispune, prin aceeaşi hotărâre, şi asupra restabilirii situaţiei anterioare executării. În cazul în care bunul supus executării silite este un bun imobil, instanţa va dispune asupra efectuării operaţiunilor de carte funciară necesare, fără însă a se aduce atingere drepturilor definitiv dobândite de terţii de bună-credinţă, potrivit regulilor de carte funciară.

(2) Dacă instanţa care a desfiinţat hotărârea executată a dispus rejudecarea în fond a procesului şi nu a luat măsura restabilirii situaţiei anterioare executării, această măsură se va putea dispune de instanţa care rejudecă fondul.

(3) Dacă nu s-a dispus restabilirea situaţiei anterioare executării în condiţiile alin. (1) şi (2), cel îndreptăţit o va putea cere, pe cale separată, instanţei de executare. Judecata se va face de urgenţă şi cu precădere, hotărârea fiind supusă numai apelului.

2. OUG nr. 80/2013 stabileste, totodata, ca cererile de intoarcere a executarii silite se taxeaza, in toate cazurile, cu 50 lei, daca valoarea cererii nu depaseste 5.000 lei. In schimb, daca valoarea cererilor depaseste 5.000 lei, taxa judiciara va fi de 300 lei.
www.avocatnet.ro/content/art...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am citit raspunsul dumneavoastra
si am vazut ca au fost invocate prevederi din Noul Cod de procedura civila.

Totusi,va rog sa imi spuneti daca:

1.- Cererea se face
in temeiul Noului Cod de procedura civila ?
( intrucat Cererea se face si se depune acum,
cand este in vigoare Noul Cod )
sau
2. - Cererea se face
in temeiul Vechiului Cod de procedura civila,
odata ce hotararea de restabilire a situatiei anterioare
( hotararea de recurs care a anulat hotararea de fond )
a fost pronuntata la data de 24.09.2013,
in timp ce hotararea anulata /hotararea initiala a fost pronuntata la data de 27.02.2013.

Ce cod se aplica si in raport de ce elemente ?
Cererea se va face dupa noul cod, intrucat executarea a avut loc dupa intrarea acestuia in vigoare(15.02.2013).
Mii de multumiri pentru tot !