Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale rascumparare actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

rascumparare actiuni

Fiind actionar minoritar la o societate comerciala pe actiuni, am cerut societatii rascumpararea actiunilor mele. Pina in prezent nu am primit banii pentru aceste actiuni (si nici nu am informatii ca s-ar fi numit un evaluator pentru a incepe procedura de evaluare necesara rascumpararii actiunilor). In acest caz si in acest moment ale cui sunt actiunile? Ale mele (pentru ca inca nu mi-au fost dati banii pe ele) sau ale societatii / actionarului majoritar (pentru ca eu i-am cerut sa le rascumpere)?
In acest moment actiunile sunt inca ale dumneavoastra. Notificarea trimisa de catre dumneavoastra societatii nu echvaleaza cu o vanzare / instrainare a, acestora.
irina s a scris:
In acest caz si in acest moment ale cui sunt actiunile? Ale mele (pentru ca inca nu mi-au fost dati banii pe ele) sau ale societatii / actionarului majoritar (pentru ca eu i-am cerut sa le rascumpere)?

Pai ati cerut, dar actionarul majoritar a acceptat?
ContSters20980, utilizator
Din cate spuneti cred ca este vorba de o o ferta de vanzare de actiuni facuta actionarului majoritar. Trasmiterea dreptului de proprietate a actiunilor se face in acest caz printr-un contract de cesiune. Daca nu ati semnat un asemenea contract sunteti inca proprietarul acestora.
A doua varianta ar fi retragerea din societate si atunci se face o evaluare a actiunilor.
Fiti mai explicit.
Florian Turlete, Avocat
florinturlete a scris:

Din cate spuneti cred ca este vorba de o o ferta de vanzare de actiuni facuta actionarului majoritar. Trasmiterea dreptului de proprietate a actiunilor se face in acest caz printr-un contract de cesiune. Daca nu ati semnat un asemenea contract sunteti inca proprietarul acestora.
A doua varianta ar fi retragerea din societate si atunci se face o evaluare a actiunilor.
Fiti mai explicit.

Intr-adevar, am cerut retragerea din societate.
Cererea ta de retragere din societate si vinzarea (ma rog, cesionarea) actiunilor la valoarea de tranzactionare (nominala?) este tot o OFERTA.

Ai ofertat vinzarea de actiuni.
Daca nu ai primit nici un raspuns, inseamna ca nu vrea sa ti le cumpere, inseamna ca oferta nu a fost ACCEPTATA.

Exista 3 feluri de iesire din societate:
1. Cesiune actiuni.
2. LIchidare cu repartizare.
3. Retragere cu evaluare patrimoniu.

Retragerea din societate se face doar in instanta, daca nu negociezi cesiunea. De lichidare nu vorbim.

Doar instanta poate numi un evaluator care va stabili procentul din activele firmei care ti se cuvin.
Actiunile tale se vor anula iar tu vei primi din active un procent egal cu procentul detinut din firma.

De ex, daca ai 0,01 % din capital (proportional cu numarul de actiuni), vei primi 0,01 % din activul net corectat.

Deoarece tu esti persoana care ai solicitat evaluarea, s-ar putea sa fii nevoita sa platesti evaluarea.
Si contraexpertiza, daca va fi contestata.

Evaluarea poate costa zeci, chiar sute de milioane ... pe cind actiunile tale ... pot costa 50 RON.

Se face evaluarea patrimoniului, nu se face evaluarea actiunilor. Actiunile se anuleaza in cazul retragerii din societate, capitalul se diminueaza.

Sper ca ati inteles.

Alberto Kurtyan