avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale rascumparare actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

rascumparare actiuni

Fiind actionar minoritar la o societate comerciala pe actiuni, am cerut societatii rascumpararea actiunilor mele. Pina in prezent nu am primit banii pentru aceste actiuni (si nici nu am informatii ca s-ar fi numit un evaluator pentru a incepe procedura de evaluare necesara rascumpararii actiunilor). In acest caz si in acest moment ale cui sunt actiunile? Ale mele (pentru ca inca nu mi-au fost dati banii pe ele) sau ale societatii / actionarului majoritar (pentru ca eu i-am cerut sa le rascumpere)?
Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 10:44, 18 Iunie 2009
In acest moment actiunile sunt inca ale dumneavoastra. Notificarea trimisa de catre dumneavoastra societatii nu echvaleaza cu o vanzare / instrainare a, acestora.
irina s a scris:
In acest caz si in acest moment ale cui sunt actiunile? Ale mele (pentru ca inca nu mi-au fost dati banii pe ele) sau ale societatii / actionarului majoritar (pentru ca eu i-am cerut sa le rascumpere)?

Pai ati cerut, dar actionarul majoritar a acceptat?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iunie 2009
ContSters20980, utilizator
Din cate spuneti cred ca este vorba de o o ferta de vanzare de actiuni facuta actionarului majoritar. Trasmiterea dreptului de proprietate a actiunilor se face in acest caz printr-un contract de cesiune. Daca nu ati semnat un asemenea contract sunteti inca proprietarul acestora.
A doua varianta ar fi retragerea din societate si atunci se face o evaluare a actiunilor.
Fiti mai explicit.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iunie 2009
Florian Turlete, Avocat
florinturlete a scris:

Din cate spuneti cred ca este vorba de o o ferta de vanzare de actiuni facuta actionarului majoritar. Trasmiterea dreptului de proprietate a actiunilor se face in acest caz printr-un contract de cesiune. Daca nu ati semnat un asemenea contract sunteti inca proprietarul acestora.
A doua varianta ar fi retragerea din societate si atunci se face o evaluare a actiunilor.
Fiti mai explicit.


Intr-adevar, am cerut retragerea din societate.
Cererea ta de retragere din societate si vinzarea (ma rog, cesionarea) actiunilor la valoarea de tranzactionare (nominala?) este tot o OFERTA.

Ai ofertat vinzarea de actiuni.
Daca nu ai primit nici un raspuns, inseamna ca nu vrea sa ti le cumpere, inseamna ca oferta nu a fost ACCEPTATA.

Exista 3 feluri de iesire din societate:
1. Cesiune actiuni.
2. LIchidare cu repartizare.
3. Retragere cu evaluare patrimoniu.

Retragerea din societate se face doar in instanta, daca nu negociezi cesiunea. De lichidare nu vorbim.

Doar instanta poate numi un evaluator care va stabili procentul din activele firmei care ti se cuvin.
Actiunile tale se vor anula iar tu vei primi din active un procent egal cu procentul detinut din firma.

De ex, daca ai 0,01 % din capital (proportional cu numarul de actiuni), vei primi 0,01 % din activul net corectat.

Deoarece tu esti persoana care ai solicitat evaluarea, s-ar putea sa fii nevoita sa platesti evaluarea.
Si contraexpertiza, daca va fi contestata.

Evaluarea poate costa zeci, chiar sute de milioane ... pe cind actiunile tale ... pot costa 50 RON.

Se face evaluarea patrimoniului, nu se face evaluarea actiunilor. Actiunile se anuleaza in cazul retragerii din societate, capitalul se diminueaza.

Sper ca ati inteles.

Alberto Kurtyan

Alte discuții în legătură

Rascumparare actiuni grim grim O SA a hotarat in AGA divizarea societatii in 2 societati noi, prin votul actionarului majoritar care are 89% . O parte din actionarii minoritari care nu sunt ... (vezi toată discuția)
Actionar minoritar care nu vrea sa vanda actiunile apetra apetra intr o societate pe actiuni cu 7 actionari, 6 au vandut unui tert, care a devenit actionar majoritar (89%). desi cel de al saptelea a primit o oferta ... (vezi toată discuția)
Retragere actionar cu preluare imobile venere venere Buna ziua! Suntem o societate cu 4 actionari, detinem parti sociale in mod egal. Un actionar (25% ) doreste retragerea din societate cu preluarea unor imobile ... (vezi toată discuția)