Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA neplatitorTVA, completare Decl. 200
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA neplatitorTVA, completare Decl. 200

Buna ziua,

Am un PFA neplatitor de TVA la care se platesc doar impozit si CASS. Este prima data cand trebuie sa completez declaratia 200 si nu stiu cum sa procedez cu sumele de la II, B., pct. 2 si pct. 2.1.
Mai precis nu sunt sigur daca CASS-ul este inclus la pct. 2 sau apare doar la pct. 2.1., iar faptul ca pct. 2.1 este un sub-punct la pct. 2, ma face sa cred ca pct. 2 include si pct. 2.1.
Din cate am inteles pana acum la pct. 2 nu se trec cheltuielile cu impozitul (acesta nefiind o cheltuiala deductibila).
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

In alta ordine de idei, PFA-ul este infiintat in 2013 si a inceput activitatea in 2014:
a avut cheltuieli cu infiintarea in 2013;
primul contract a fost in luna martie 2014;
prima achizitie a avut-o in ianuarie 2014.
Care este data inceperii activitatii pe care trebuie sa o trec in declaratie?

Va multumesc!
Va redau din instructiunile de completare ale declaratiei 200:
rd.2. Cheltuieli deductibile  ‐  se înscrie suma reprezentând cheltuielile efectuate în
vederea realizării venitului, cu condiția să  fie efectuate în interesul direct al activității, să
corespundă  unor cheltuieli efective, să  fie justificate cu documente  şi să  fie cuprinse în
cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite, inclusiv contribuțiile
sociale obligatorii plătite, potrivit legii.
rd.2.1 Contribuții sociale obligatorii, potrivit legii – se înscrie suma reprezentând
contribuția de asigurări sociale plătită potrivit legii şi plățile anticipate efectuate reprezentând
contribuția de asigurări sociale de sănătate, deduse potrivit legii.

Cat despre cheltuiala cu impozitul pe venit, nici nu se pune problema pentru ca fiind o cheltuiala nedeductibila, nu se discuta de el la acest punct.
In evidentele contabile si deci in calculele pentru completarea declaratiei 200 pentru anul 2014 se iau in calcul doar incasarile/platile cu data de pe documentele doveditoare, din 2014.
Pentru cealalta perioada fiscala trebuia sa fi depus declaratia 200 in 2014.
Doar cei de la finante fac acoperirea pierderilor din anii precedenti dar pe baza datelor din declaratiile 200 depuse si astea se vad in deciziile de impunere pe care le veti primi acasa.