Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinta conform ord.50/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinta conform ord.50/1990

Am lucrat in mediu radioactiv incepind cu 14.04.1988 pina 30.05.1992. in respectiva perioada am fost incadrata in gr.I. Mi s-a eliberat adeverinta de la intreprindere in 2010 in care se specifica ca incadrarea s-a facut conf. pct.93 din anexa 1 a ord.50 si a deciziei CA nr.___. De la Casa Pensii mi s-a raspuns ca nu-mi valorifica adev. pt.ca nu exista pct. respectiv in anexa 1 la ord.50. Specific ca locul meu de m-ca se regaseste la pct.17 din ord 125/1990. Acolo scrie ca Unitatile Nucleare de gr.III si IV se incadreaza in gr.I. Ele se mai regasesc si in anexa 2 pct.2 a legii 263/2010. Va rog sa ma ajutati cum pot contesta la Casa de Pensii sau sa justific modul de incadrare in gr.I. Exista alta anexa 1 a ord.50?
Nu va mai luptati cu Casa de pensii daca v-a respins, si s-a pronuntat deja, nu va mai reveni asupra deciziei.Continuati procedura prevazuta de Legea pensiilor 263/2010 pana la contestarea in instanta . Respectati termenul de 30 de zile, mergeti la un cabinet de avocat .
Ordinul MMPS nr.50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare, il puteti gasi aici:
www.avocatnet.ro/content/con...
Va multumesc mult pt fisier. La pct. 93 din anexa 1 am gasit exact încadrarea locului meu de m-ca. Deci ,adeverinta este corecta. Nu stiu de ce nu mi s-a valorificat adeverinta. O sa depun contestatie la casa de pensii.
Este vorba de Ordinul nr. 50/ 1990 completat cu toate avizele ulterioare (inclusiv Ordin nr.125/ 1990) la data de 31.08.1994, anexa 1 poz.93. Ordinul completat nu a fost publicat in MO dar a fost difuzat de Ministerul muncii la ITM, Casele de pensii, mari intreprinderi si centrale sindicale.
In ordin nr. 50/ 1990 initial, unitatile nucleare de gr.III si IV erau cuprinse in anexa 2 poz.91
In anexa 1 la poz.17 din Ordin MMPS nr.125/ 1990 se regaseste - unitati nucleare de gradul III si IV.
Din mesajul dvs. reiese ca in adeverinta prezentata CJP se mentioneaza doar Ordinul nr.50/ 1990, caz in care CJP nu poate lua in calcul adeverinta.
Daca in Legea nr.263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare, se regaseste activitatea -unitati nucleare de gradul III si IV in anexa 2, ca loc de munca, pentru a putea fi incadrata in grupa I de munca, trebuie sa se regaseasca si denumirea firmei in anexa 3.
Va trebui sa solicitati firmei o noua adeverinta, in concordanta cu prevederile Ordin nr.50/ 1990 completat la 31.08.1994 anexa 1, poz.93 si copie autentificata dupa decizia de nominalizare a dvs. in grupa I de munca conform prevederilor acestui ordin pentru a fi avuta in vedere de CJP.
Nu uitati sa contestati decizia emisa de CJP si intre timp sa prezentati noua adeverinta.
Va multumesc pt raspuns. Am verificat adeverinta si in ea se specifica ca este vorba despre ord.50/1990,completat cu avizele ulterioare.In acest caz nu stiu de ce nu mi-a fost valorificata. Ce ma sfatuiti sa fac pe linga contestatia in timp de 30 de zile. inteleg ca termenul de 30 zile este de la comunicare?