Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua, am si eu nevoie de o informatie, daca ma poate ajuta cineva.
Mama mea este nascuta in mai 1962, a lucrat intr-o firma din domeniu armamentului.
In urma unui proces impotriva acestei firme, si pe baza unei expertize a obtinut urmatoarele conditii:
- 16 ani si 10 luni conditii grupa 1 de munca
- 3 ani conditii speciale.
Are o vechime in campul munci de 32 de ani.
Intrebarea mea este cand poate iesi la pensie, tinand cont de datele de mai sus?
Va multumesc anticipat
Limita de varsta la 52 de ani si 6 luni(februarie 2015).
Revin cu o corectura:
- vechime in campul munci de 31 de ani si 6 luni.
- 16 ani si 10 luni conditii grupa 1 de munca
- 3 ani conditii deosebite nu speciale,
Daca se poate iesi anul acesta, care ar fi pasi de urmat
Va multumesc
Limita de varsta la 54 de ani si 3 luni(august 2016).