Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neefectuat

Buna ziua

Va rog frumos sa-mi dati un sfat.In data de 03.03.2015 imi inceteaza CIM,si am concediu de odihna neefectuat din anul 2013 si anul 2014.Firma este obligata sa mi-l plateasca restantele din ambii ani sau doar cel din 2014.

Multumesc
2014.
Firma va compenseaza in bani CO neefectuat la incetarea c.i.m. . Codul Muncii nu prevede nicio durata pentru care se compenseaza in bani CO.

Practic, va poate compensa in bani CO neefectuat din 2012 si pana in prezent, avand in vedere termenul de prescriptie al dreptului la actiune.