Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deces salariat-Data operare Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deces salariat-Data operare Revisal

Buna ziua,

Am situatia in care un salariat a decedat cu data de 03.03.2015 dupa amiaza,eu am fost instiintata seara dupa terminarea programului. Salariatul era in medical pana la sfarsitul lunii martie 2015. Nu am primit inca certificatul de deces,dar vreau sa stiu cum trebuie sa procedez. Cand fac incetarea contractului de munca al salariatului?Transmit incetarea contractului in data in care primesc certificatul de deces,iar la data incetarii trec data decesului?Avand in vedere ca salariatul a decedat in dupa amiaza zilei de 03.03.2015,pentru aceasta zi salariatul va fi pontat?Chiar in cursul zilei de 03.03.2015,orele 15, salariatul a fost prezent la serviciu de a adus certificatul medical al lunii martie,decesul s-a produs dupa ce a ajuns acasa in cursul aceleiasi zile. In cadrul societatii nu avem Contract colectiv de munca,trebuie sa-i acordam salariatului ajutoru de deces de un salariu mediu pe unitate?Este obligatoriu sau se lasa la latitudinea angajatorului ?Va multumesc anticipat!
Roxy1908, utilizator
Operarea in REVISAL o veti efectua la data primirii copiei certificatului de deces , pe care veti pune data primirii.

La data incetarii c.i.m. veti trece data decesului.

In cadrul societatii nu avem Contract colectiv de munca,trebuie sa-i acordam salariatului ajutoru de deces de un salariu mediu pe unitate?Este obligatoriu sau se lasa la latitudinea angajatorului ? ...

Ajutorul de inmormantare de la angajator pentru salariati se acorda numai daca este prevazut in c.i.m. , in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In lipsa unor astfel de dispozitii, angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.
Cornel Vasile, Consilier juridic
BUna ziua! Am un caz similar, colegul nostru era in concediu medical cod indemnizatie 14. In fiecare luna in jurul datei de 15 imi cerea adeverinta pentru eliberarea certificatului medical. Luna aceasta nu a mai apucat sa mi aduca certificatul medical. Duminica 14.08 s-a stins din viata. In aceste conditii cum se procedeaza . Cu incetarea am inteles de la cazul de mai sus. Dar perioada 1-14.08.2022 cum il trec neavand certificatul medical? Multumesc de ajutor
Dacă nu se mai poate aduce concediu medical , atunci îl puteți ponta absent nemotivat...
SI daca il pun nemotivat cum il platesc?