avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stabilirea vechimii in munca la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stabilirea vechimii in munca la pensionare

Sotia mea si-a depus actele pentru pensionare la limita de varsta. Mai mult pentru a fi lamuriti asupra unui aspect care era deja reglementat in Legea 1/1970, am intrebat daca perioada Mai 1976 - Oct.1979, cand sotia a intrerupt activitatea pentru cresterea copiilor, va fi cosiderata stagiu de cotizare si va fi adaugata la vechime. Raspunsul a fost un categoric NU ! Motivul, explicat de Directorul executiv al Casei de pensii, la care am fost in audienta, a fost acela ca Legea 1/1970 s-a abrogat iar legea 263/2010 nu mai prevede recunoasterea stagiului de cotizare decat pentru persoanele care au fost in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani, incepand cu 01.01.2006. Ce sa intelegem, ca sotia a pierdut aceasta perioada din vechimea in munca ?
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 13:49, 5 Martie 2015
Ar fi bine sa puneti intrebarea si la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP), pe e-mail, la: petitii.sesizari@cnpas.org
ART. 158/Legea 10/1972 - Codul muncii - vechi
Femeile care au copii în vîrstă de pînă la 6 ani, pe care îi îngrijesc, pot lucra cu 1/2 normă, dacă nu beneficiază de creşe sau cămine; timpul cît au fost încadrate în aceste condiţii se consideră, la calculul vechimii în muncă, timp lucrat cu o normă întreagă.
ART. 279/Legea 53/2003 - Codul muncii actual
(1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.

Nu cred ca raspunsul primit este corect. Daca in carnetul de munca sunt perioade reglementate de anumite legi ( legea 1/1971 si Legea 10/1972) si acestea intre timp s-au abrogat, asta nu inseamna sa decimam vechimea in munca ca asa gandesc cei de la casa de pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie la cerere deana deana Buna seara. As dori sa aflu daca pot iesi la pensie , la cerere ? Am 52 ani , 11 ani in campul muncii si am facut cerere pt crestere copil pt ambii copii , in ... (vezi toată discuția)
Ref adeverinta vechime gina2010 gina2010 Buna ziua, pot obtine adeverinta de vechime de la un fost angajator (care a facut inscrierile si in carnetul de munca) ? Acesta refuza pe motiv ca in Codul ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de pensie? Elena Soare Elena Soare Sunt nascuta pe 26 aprilie 1954 Am asolvit Facultatea de farmacie cursuri de zi in 1979 ( 5 ani de facultate) Am fost angajata din 1 noiembrie 1979 pana in ... (vezi toată discuția)