Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la cerere

Buna seara. As dori sa aflu daca pot iesi la pensie , la cerere ? Am 52 ani , 11 ani in campul muncii si am facut cerere pt crestere copil pt ambii copii , in ani diferiti. am stat cu fiecare 7 ani. As dori sa stiu daca cei 14 ani cat am stat cu copii , se calculeaza la pensie sau se adauga ca vechime la pensie ? Va multumesc anticipat Daniela P
1. - Legea 1/1970 , art.9, paragraful al doilea, spune ca “…beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani.”
- Dar nu se spune nimic daca acesta perioada este sau nu stagiu de cotizare la pensie sau este macar perioada asimilata stagiului de cotizare.

2. De aceea ar fi bine sa va adresati Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP), pe e-mail, la: petitii.sesizari@cnpas.org