Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua,
tatal meu a decedat in luna ianuarie anul acesta.In anul 1983 mama a divortat dar nu si-a schimbat numele,nu a depus la starea civila hotararea judecatoreasca si nici nu a avut loc un partaj deoarece bunurile comune erau putine, apartament inchiriat de la stat , mobila, etc. , nu a considerat necesar .In 1990 a cumparat un apartament in care a locuit impreuna cu tatal meu dar relatia nu au mai oficializat-o .V-as ruga sa-mi spuneti daca in acest caz este necesara efectuarea sucesiunii ?Si daca da exista un termen pt asta ? Mentionez ca mai am o sora . Deasemenea in certificatul de deces al tatalui la rubrica starea civila apare ca mentiune casatorit.

Multumesc
Nedepunerea la Oficiul Starii civile a unei sentinte de finitive si irevocabile de desfacerea casatoriei nu inseamna nulitatea acesteia.
In consecinta, apartamentul cumparat de catre ambii parinti reprezinta o coproprietate, iar fiecare are cota sa de 50%.
In virtutea legii romane si a calitatii d-voastra sunteti mostenitoarea ambilor parinti, iar dezbaterea succesiunii averii tatalui decedat va priveste doar pe d-voastra.

Dezbateti succesiunea cat mai curand, fie la notar, fie prin instanta de judecata pentrua avea cum ulterior sa va dovediti calitate de mostenitoare si cota parte din averea tatalui ce va v-a reveni.
Pai spune ca a cumparat mama, nu ambii parinti. De unde ai scos cota, si daca era cumparat in comun?
Dezbaterea succesiunii o mai priveste si pe sora, nu? Si pe mama...

Gvrlmonica, dupa toate decesele se dezbate mostenirea... indiferent de starea civila a decedatolor, de ce bunuri au etc. Daca insa nu exista bunuri imobile ale tatalui, nu are rost sa dezbateti mostenirea pe un televizor si o canapea (ca exemplu).
Liliana Gradinaru, Avocat
Cine a cumparat apartamentul? Doar mama sau a contribuit si tatal? Si alte bunuri nu mai sunt in afara de acest apartament?
Mama a cumparat apartamentul, dupa divort. Nu mai sunt alte bunuri.
Apartamentul fiind cumparat dupa divortul parintilor, acesta este un bun propriu al mamei, deci nu va intra in masa succesorala a defunctului . Prin urmare nu prea aveti ce sa impartiti dupa decesul tatalui.