Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare partiala a dreptului de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare partiala a dreptului de succesiune

Suntem 2 frati.In urma decesului parintilor a ramas o casa de locuit si mai multe parcele de teren.I-am propus sa impartim fiecare parcela pe jumatate .Unul dintre noi refuza categoric, sa se prezinte la notar pentru iesirea din indiviziune pe motiv ca nu se accepta sa-i revina lui parcelele de teren mai mine pozitionate.Am inteles ca rezolvarea litigiului pe cale judecatoreasca este de durata si cu costuri mult mai mari.Am gasit persoana care vrea sa cumpere partea mea.Pot sa-i vand acestuia parte din dreptul de mostenire,teren, pe care apreciez ca mi se cuvine?.Mutumesc anticipat pentru luminare.
~ Conținut șters la cerere ~