avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa timbru daune morale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa timbru daune morale

Buna seara,
Actiunile in raspundere civila delictuala cu solicitare de daune morale si eventual materiale se timbreaza?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 10:13, 8 Martie 2015
Da, se timbrează în funcție de valoarea pretențiilor.
Se timbreaza atat capatul privind pretentiile materiale cat si cel pentru daune morale.

Art. 3 OUG 80/2013
(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei — 8%, dar nu mai putin de 20 lei;
b) intre 501 lei si 5.000 lei — 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c) intre 5.001 lei si 25.000 lei — 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d) intre 25.001 lei si 50.000 lei — 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;
e) intre 50.001 lei si 250.000 lei — 2.105 lei +2% pentru ce depaseste 50.000 lei;
f) peste 250.000 lei — 6.105 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei.

Art. 7 OUG 80/2013
Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei
Bun, dar se pot solicita astfel de daune printr-o cerere de valoare redusa? Va multumesc din nou.
Dvs puteti solicita, dar consider ca nu veti avea sanse de castig intrucat o actiune de pretentii din raspunderea civila si daune morale necesita un probatoriu complex, ceea ce este exclus in cazul cererilor cu valoare redusa.
Va multumesc inca o data, sansele sunt chiar bunicele as zice eu, am avut o hotarare favorabila pe ordonanta presedintiala, cred ca valoreaza ceva!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru judiciar gilmi gilmi Buna ziua. Am o nelamurire cu privire la taxa de timbru judiciar . In cazul unei actiuni civile in pretenti,in contradictoriu cu Primaria pentru lipsa de ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru daune morale și materiale raser raser Pentru solicitare de despagubire morala sau/si materiala se percepe taxa de timbru, fie ca se aproba sau nu se aproba? Multumesc! Si daca se percepe, cam in ce ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru louisfigo louisfigo Buna ziua! As dori sa stiu care este taxa de timbru pentru o despagubire de 140.000 de euro intr-un proces civil pentru tulburare de posesie. Multumesc! (vezi toată discuția)