Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa timbru daune morale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa timbru daune morale

Buna seara,
Actiunile in raspundere civila delictuala cu solicitare de daune morale si eventual materiale se timbreaza?
Va multumesc.
Da, se timbrează în funcție de valoarea pretențiilor.
Se timbreaza atat capatul privind pretentiile materiale cat si cel pentru daune morale.

Art. 3 OUG 80/2013
(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei — 8%, dar nu mai putin de 20 lei;
b) intre 501 lei si 5.000 lei — 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c) intre 5.001 lei si 25.000 lei — 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d) intre 25.001 lei si 50.000 lei — 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;
e) intre 50.001 lei si 250.000 lei — 2.105 lei +2% pentru ce depaseste 50.000 lei;
f) peste 250.000 lei — 6.105 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei.

Art. 7 OUG 80/2013
Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei
Bun, dar se pot solicita astfel de daune printr-o cerere de valoare redusa? Va multumesc din nou.
Dvs puteti solicita, dar consider ca nu veti avea sanse de castig intrucat o actiune de pretentii din raspunderea civila si daune morale necesita un probatoriu complex, ceea ce este exclus in cazul cererilor cu valoare redusa.
Va multumesc inca o data, sansele sunt chiar bunicele as zice eu, am avut o hotarare favorabila pe ordonanta presedintiala, cred ca valoreaza ceva!