Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Bani falsi?
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Bani falsi?

Buna.am si eu o intrebare, un casier de la noi de la magazin, a luat ieri o hartie de o 100 de lei.asa ni s-a parut la prima vedere, dar seara am sezizat ca pe ea scrie 1.000.000 de lei, e mai lunga cu 2 degete decat una normala,nu are filigran?poate fi vorba de o moneda contrafacuta? oare ce sa fac, sa ma duc sau nu la politie? daca e vorba de o moneda veche, risc ceva ca am alaramat degeba politia?
Bancnotele si monedele emise de BNR si aflate in circulatie le gasiti aici
[ link extern ]
Sa ma iertati, dar din 01 iulie 2005 si pana azi au trecut aproape 10(!!!) ani, timp suficient ca sa fie orice roman informat despre denominare.
Hartia, ca nu-i bancnota, cu care v-a inselat o vedeti aici
[ link extern ]
Seamana cu bancnota de 100 de lei, dar diferenta o vede si un orb!
Mergeti la politie, este o obligatie cetateneasca sa sesizati savarsirea unei infractiuni.
P.S. Sa stiti ca nevazatorii sunt foarte greu de pacalit cu bancnote/monede false, simtul lor tactil este super dezvoltat.
In astfel de cazuri este indicat sa va adresati imediat sectiei de politie pentru cercetari