Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Tanto, iti strica 80.000 de lei?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Tanto, iti strica 80.000 de lei?

E titlul unui articol de pe Realitatea care mie in dimineata asta mi-a varsat paharul:
[ link extern ]

Imi este greu sa accept ca sunt atat de multi oameni care pot crede in ce promite Dan Diaconescu. Ma doare stomacul cand citesc despre procentele lui in sondaje, sper din tot sufletul ca nu de la PP-DD vor fi parlamentarii care vor face jocurile in locul UDMR.

Citind articolul mi-am adus aminte ca doamna Letitia, una dintre cele mai calme persoane pe care le cunosc, s-a enervat pentru ca am pus la indoiala promisiunile lui DD.

Vorbeam cu dumneaei la telefon; se auzea ca-i merge televizorul si mi s-a parut ca e DD. Am intrebat-o:
- Va uitati la OTV?!
Nu i-a placut tonul si m-a pus la punct:
- Ar trebui sa te uiti si dumeta, ca numa’ asta tine la popor, restu’ toti ne mint!
Am facut o incercare (credeam ca ma considera desteapta, de-aia mi-am permis :rolleyes: ):
- Doamna Letitia, ce promite el e imposibil, nu are cum sa dea oamenilor atatia bani!
Am suparat-o si mai tare:
- Si daca nu da toti banii, macar ii baga la puscarie pe astia care fura!
A stat putin si a adaugat:
- Astia de la oras numa’ la bani se gandesc.
:O (eu)
Noroc ca a completat:
- Nu zic de dumeta.
Am mai vorbit de atunci, insa nu politica.

Ce se intampla cu electoratul roman?
Electoratul roman? l-as referi, cetateni romani cu drept de vot. Pensionari lobotomizati in perioada comunista, care l-au votat neconditionat pe unul din cei mai mari criminali inca necondamnati ai istoriei, tarani cu cablu ( majoritatea stau in oras, mai ales in Bucuresti) care se uita la OTV sau Antene si restul.

Majoritatea stau cu gura deschisa la tv si voteaza prestatiile artistice. Nu trec ceea ce aud prin filtrul gandirii, ar fi prea obositor pentru ei. Asculta si noteaza demagogia prin votul exprimat.
Mai avem 2-3 cicluri electorale de suportat.

Din pacate si optiunile de vot sunt monocolore, acelasi tip de politican, difera doar culoarea cravatei.

Mai avem 2-3 cicluri electorale de suportat.

Imi revine optimismul :)

Cam aspru cu lobotomia, nu mi se pare corect. Nu pensionarii au votat decisiv, electoratul rural este constiincios si merge la urne.

Sunt de acord ca televiziunea formeaza opiniile pentru ca e mai usor sa iti insusesti o parere decat sa iti formezi una.
Probabil ca formarea electoratului roman ar trebui sa inceapa din scoala primara.
Ares-3, moderator
Se zice ca presa este a doua putere in stat , in cazul lui DD este un oportunist profita de naivitatea telespectatorilor si pentru asta a facut si un partid care promite o viata ca-n in rai . Nivelul scazut de trai face ca romanul sa se agate de orce oportunitate si de aceeea avem mai degraba un partid ales care da mai mult .
Din pacate cred ca va scoate la vot mare parte din populatia care era pasiva :(
Ce se intampla cu electoratul roman?

Este rezultatul politicii zgomotoase a actualei guvernari!

Au ajuns sa dea aceleasi raspunsuri pe care le incriminau cu vehementa inainte de ajunge in fruntea bucatelor!

Sa ne aducem aminte si faptul ca au un sistem de informare extrem de bine pus la punct (vezi rezultatele de la alegerile prezidentiale)