Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Nu am inteles daca s-au facut teste pentru a se ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Nu am inteles daca s-au facut teste pentru a se verifica daca noul coronavirus se poate transmite prin bani

Stie cineva ceva concret, un rezultat?
Ar fi util de stiut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este vorba de materialul din care sunt confentionate bancnotele si regulile generale privind rezistenta unor virusi de astfel de suprafete.
Va multumesc pentru raspuns dar ma interesa daca s-au facut teste.
Am inteles ca lampile cu UV ucid virusul.
Cei de la magazine ar trebui sa foloseasca aceasta metoda daca ar exista risc de contaminare in acest fel.Tot la fel ar trebui sa procedeze si bancile.Sau, sa ii tina cateva zile pana moare virusul.
Pot avea bani curati pregatiti pentru rest si cei incasati sa ii igenizeze.

Eu tind sa cred ca virusul se poate transmite prin intermediul banilor.

Cat priveste hainele, Arafat sustine ca nu s-ar transmite asa dar exista si alte opinii din cate am inteles.Insa, doar in caz de stranut, saliva.

Si prin fecale se poate transmite.
Asadar, toaletele publice trebuie evitate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Scoaterea din circulatie a banilor primiti de la.cumparaturi si depozitarea lor un timp ar fi o
modalitate de impiedicare a transmiterii a noului coronavirus.
O ora nu cred ca ar fi suficienta pentru stoparea virusului.
Durata de viata a noului coronavirus este mai mare.
De aceea ar trebui testat stiintific cat rezista virusul pe bani.

[ link extern ]

Ar trebui ca banii incasati de magazine sa nu mai fie folositi pentru a da rest cumparatorilor si sa se foloseasca alti bani care sa nu prezinte risc. De la un om contaminat mai apar inca cativa si daca nu se are in vedere si acest lucru eliminarea definiva a virusului nu va avea loc.

Nu imi pare mare lucru a se proceda asa...
Nu trebuie decat putina organizare...

Cumparatorii trebuie sa isi igienizeze imediat mainile la magazin dupa ce au atins banii.Sunt insa magazine care nu au solutii igenizante.Statul ar trebui sa ia masuri serioase si sa devina obligatoriu asa ceva.

Am inteles ca acum se produc biocide in Romania dar eu nu am gasit nimic in afara de Igenol care nu se poate da direct pe maini.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In Wuhan, China, nu se mai folosesc banii la transportul in comun ci cardul sau telefoanele.
Au dat drumul la transportul in comun in orasul care a generat pandemia.
In Shanghai au insa probleme daca am inteles eu bine...

Varianta cu igienizarea banilor imi pare imperios necesara.
Bancile pot face acest lucru deoarece au bani pe care sa ii tot schimbe zilnic.
Daca nu vor sa foloseasca razele UV.

Ma tem insa ca statul ar trebui sa le oblige la asa ceva prin act normativ.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Conform Romania TV, Japonia si SUA au stabilit ca acest virus poate rezista pe suprafetele neigienizate timp de 17 zile, iar pe plastic ( banii ar cam fi asa...) si pe otel timp de 3 zile.
Deci, daca coronavirusul moare dupa 3 zile pe bani ar fi suficient ca bancile sa tina banii in depozit timp de 4 zile, pana sa ii repuna in circulatie.
Nu cred ca ar fi o problema a se proceda asa.

Ar fi foarte util ca guvernul sa dispuna in acest fel prin act normativ, conform studiilor de specialitate efectuat de aceste taria avansate.

Cred ca monedele pot fi tinute in spirt timp 30 de minute si virusul ar muri.
O tavita mica cu 5 mm de spirt ar rezolva problema.monedelor infectate.

Daca stie cineva ca s-ar deteriora monedele tinute in spirt ar fi util sa precizeze.
Si in produse pe baza de clor diluate ar fi util sa ne anunte cineva daca ar exista probleme...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat