Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schita amplasament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schita amplasament

Bunica mea, in 1974, a cumparat un apartament, intre timp comunistii i-au luat apartamentul fara sa o despagubeasca in vre-un fel. Acum, a depus la primarie dosar de retrocedare, cf. Legii 10/2001, numai ca la dosar mai lipseste o schita de amplasament a imobilului.
Aveti idee de unde as putea obtine aceasta schita de amplasament (nu stiu termenul tehnic)?

Multumesc
Cartea funciara colectiva, cat si cartea funciara individuala a condominiului respectiv, cat si documentele justificative aflate la dosarul de intabulare al imobilului se pastreaza la Oficiul de cadastru si publicitate in raza caruia se afla imobilul. Dvs. aveti posibilitatea de a pune la dispozitia instantei documentele respective, formuland o cerere de solicitare de informatii catre OCPI (pe baza art.41 din L.7/1996) si obtinand planul de amplasament si schita topografica contra cost, achitand taxele aferente.
Si cartile funciare speciale, in care sunt inscrise imobilele apartinand domeniului public sau privat al statului se pastreaza tot de catre OCPI. In motivatia cererii mentionati faptul ca documentele va sunt necesare in instanta.
Multumesc frumos!