Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamurire plata cheltuieli judiciare catre stat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamurire plata cheltuieli judiciare catre stat

In temeiul art. 275 alin .2 lit . b c.pr.pen., se stabilesc cheltuieli juridiciare catre stat , in suma de 80 de lei , in sarcina lu . . . Cui sau unde trebuie sa platesc ?
Cheltuielile judiciare catre stat se achita la Administratia Financiara de domiciliu.
Recipisa de plata integrala a acestora se depune in termen de 3 luni de la data ramanerii definitive a hotararii sau a ordonantei procurorului la instanta de executare sau la unitatea de parchet, dupa caz.

Art. 578 n.c.proc.pen.
Cheltuielile judiciare avansate de stat
(1) Dispoziţia din hotărârea penală sau din ordonanţa procurorului privind obligarea la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat se pune în executare prin trimiterea unui extras de pe acea parte din dispozitiv care priveşte aplicarea cheltuielilor judiciare organului care, potrivit legii, execută amenda penală.

(2) În situaţia în care persoana obligată la plata cheltuielilor judiciare către stat nu depune recipisa de plată integrală a acestora la instanţa de executare sau la unitatea de parchet, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii sau a ordonanţei procurorului, executarea cheltuielilor judiciare se face de organul arătat la alin. (1).