Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu restant

Buna ziua,

Mai am 5 zile din concediul de pe anul 2014 si angajatorul ma obliga sa le iau pana in luna aprilie inclusiv. Cele 5 zile sunt programate si aprobate de superiorul meu in prima saptamana din luna mai si nu doresc sa le modific.
As dori sa stiu legal pana cand se pot lua zilele din concediul de odihna de pe anul anterior pentru ca din ce stiam termenul e de 12 luni sau mai nou se vehiculeaza ceva de 18 luni

Multumesc frumos
Odata cu intrarea in vigoare a Legii nr.12/2015 pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, art.146 alin.2 C.mun. prevede : In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

Legea nr.12/2015 a intrat în vigoare din 25 ianuarie 2015.