avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu restant

Buna ziua,

Mai am 5 zile din concediul de pe anul 2014 si angajatorul ma obliga sa le iau pana in luna aprilie inclusiv. Cele 5 zile sunt programate si aprobate de superiorul meu in prima saptamana din luna mai si nu doresc sa le modific.
As dori sa stiu legal pana cand se pot lua zilele din concediul de odihna de pe anul anterior pentru ca din ce stiam termenul e de 12 luni sau mai nou se vehiculeaza ceva de 18 luni

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:19, 11 Martie 2015
Odata cu intrarea in vigoare a Legii nr.12/2015 pentru modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, art.146 alin.2 C.mun. prevede : In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

Legea nr.12/2015 a intrat în vigoare din 25 ianuarie 2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna Victor82 Victor82 Legea 12/2015 modifică art 146 alin 2 din Lg. 53/2003, astfel: ART. 146 (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an. (2) În cazul în ... (vezi toată discuția)
Concediu impus de angajator sau compensare Cassy90 Cassy90 Buna ziua! firma la care lucrez ne-a anuntat ca putem fi compensati pentru concediul neefectual pe anul acesta.. A devenit legala aceasta optiune?? Cat timp nu ... (vezi toată discuția)
Bună, te poate obliga angajatorul să efectuezi tot concediul ... sunris372 sunris372 Bună, Te poate obliga angajatorul să efectuezi tot concediul de odihnă in anul respectiv sau ai dreptul să il fractionezi,cu diferenta in anul ... (vezi toată discuția)