Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Aplicare omfp 170/2015 persoana fizica autorizata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Aplicare omfp 170/2015 persoana fizica autorizata

conform OMFP170/2015 persoanele fizice autorizate au voie sa conduca contabilitatea in partida dubla
intrebarile sunt: 1. Cum se realizeaza optiunea? Se depune o cerere, unde ?
2. Cine aproba optiunea? De cand se poate aplica?
3.Dupa aprobare ce fel de registre trebuiesc folosite ?
Conform ordin nr. 170/2015 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind contabilitatea în partidă simplă

Art. 4. - (1) Persoanele prevăzute la art. 2 lit. a) care conduc evidenţa contabilă pe baza regulilor contabilităţii în partidă simplă pot trece la conducerea contabilităţii în partidă dublă de la începutul exerciţiului financiar ulterior celui în care au decis această trecere.

Deci puteti trece prin optiune de la 01.01.2016.

1. Nu se depune cerere niciunde.

2. de la 01.01.2016 daca sunteti infiintat inainte de 01.03.2015 sau in caz contrar de la data infiintarii.

3.

Art. 5. - (1) Persoanele prevăzute la art. 2 lit. a) care optează pentru ţinerea evidenţei contabile pe baza regulilor contabilităţii în partidă dublă organizează şi conduc contabilitatea proprie în baza reglementărilor contabile în vigoare, aplicabile operatorilor economici, până la nivel de balanţă de verificare, fără a întocmi situaţii financiare anuale. Evidenţa contabilă astfel ţinută trebuie să permită determinarea informaţiilor necesare pentru îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de legislaţia în vigoare.
(2) Persoanele prevăzute la alin. (1) întocmesc Registrul- jurnal (cod 14-1-1) şi Registrul-inventar (cod 14-1-2). Întocmirea, editarea şi păstrarea registrelor contabile şi a celorlalte documente financiar-contabile se efectuează conform normelor privind documentele financiar-contabile, elaborate de Ministerul Finanţelor Publice.

Cred ca va complicati cu partida dubla. Va trebui sa aplicati Ordin 1802/2014.