Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se poate ataca o donatie in instanta, de catre ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se poate ataca o donatie in instanta, de catre donator?

Buna ziua. Am si eu cateva intrebari va rog daca ma puteti ajuta. Nasa mea, are doi copii, iar apartamentul l-a donat unuia dintre ei, acesta din urma decedand anul trecut in luna noiembrie. Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva sa treaca apartamentul pe numele celuilat copil, decedatul fiind casatorit pentru a doua oara( dar despartiti de 4 ani) si avand o fata din prima casatorie, cu care nasa mea nu tine legatura. Mentionez ca sotia decedatului a decedat si ea la doua saptamani dupa el. Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca nasa mea mai are posibilitatea sa treaca apartamentul pe numele copilului in viata, ea fiind in vârstă si avand nevoie de intretinere. Am inteles ca ar exista posibilitatea printr-un proces civil, va rog sa ma ajutati cu aceste informații. Multumesc. Astept raspuns. O zi placuta!
Ar fi existat posibilitatea revocarii donatiei in timpul vietii donatarului (cel care a primit donatia).

NCC
Revocarea donaţiei
Art. 1020 - Cauzele de revocare
Donaţia poate fi revocată pentru ingratitudine şi pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.
Art. 1023 - Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.
Art. 1024-Cererea de revocare
(1) Dreptul la acţiunea prin care se solicită revocarea pentru ingratitudine se prescrie în termen de un an din ziua în care donatorul a ştiut că donatarul a săvârşit fapta de ingratitudine.
(2) Acţiunea în revocare pentru ingratitudine poate fi exercitată numai împotriva donatarului. Dacă donatarul moare după introducerea acţiunii, aceasta poate fi continuată împotriva moştenitorilor.

Prin urmare donatia poat fi revocata numai daca actiunea a fost introdusa inaintea decesului donatarului.