avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 205 nedepusa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 205 nedepusa

Buna ziua. Am uitat sa depun declaratia 205, de fapt in urma unor eram ferm convins pina astazi ca de fapt nu mai trebuie sa o depun pt salarii
Pot sa merg luni sa o depun? O sa primesc amenda? Scap doar cu un avertisment dat fiind faptul ca de 7 ani firma nu a avut nici o intarziere in legatura cu fiscul?
Cel mai recent răspuns: ilmir1 , utilizator 19:02, 26 Martie 2015
Buna ziua, .
Amenda poate fi inlocuita cu " avertisment".
Depinde cat sunt de intelegatori cei de la Finante.
Amenda e prevazuta de CPF:

Art. 219 Contravenţii

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

i) neîndeplinirea obligaţiilor privind transmiterea la organul fiscal competent sau, după caz, la terţe persoane a formularelor şi documentelor prevăzute de legea fiscală, altele decât declaraţiile fiscale şi declaraţiile de înregistrare fiscală sau de menţiuni;

(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel (intră în vigoare la 30 zile după data publicării):

d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);



Tot CPF precizeaza:

Art. 223 Dispoziţii aplicabile

Dispoziţiile prezentului titlu se completează cu dispoziţiile legale referitoare la regimul juridic al contravenţiilor.


Adica cu prevederile Ordonanţa nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.

Aceasta ordonanta precizeaza:


Art. 5. - (1) Sancţiunile contravenţionale sunt principale şi complementare.
(2) Sancţiunile contravenţionale principale sunt:
a) avertismentul;
b) amenda contravenţională;
c) prestarea unei activităţi în folosul comunităţii.


Deci vi se poate da si numai avertisment, daca organul fiscal are ingaduinta.
bun si cum fac? luni ma duc la ghiseu si depun declaratia pur si simplu? sau trebuie sa fac ceva special?
Nu stiu ce sa va recomand. Eu as depune-o online.
Situatia a fost rezolvata extrem de elegant si total uimitor pt mine. Doamna de la ghiseu dupa ce am explicat situatia...... a inregistrat declaratia ca fiind primita prin posta si avand data de trimitere in interiorul termenului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedepunere d 394 si d 390 Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA O soc.nu a depus D 394 S 1 2007 si D 390 trim.1 2007.Soc.in cauza a primit prin 2009 o notificare de nedepunere D 390 si nu a depus nimic. In cat timp se ... (vezi toată discuția)
Semnarea declaratiilor de catre un consultant fiscal ana_lov3s_u ana_lov3s_u Se poate sa depun o declaratie fara sa fie semnata de un consultant fiscal si sa mi se acorde un termen de a depunde declaratia semnata?Va multumesc (vezi toată discuția)
Decl.094 COCA2302 COCA2302 Buna ziua nu am depus decl.094 care sunt consecintele daca stie cineva. Multumesc (vezi toată discuția)