Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 205 nedepusa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 205 nedepusa

Buna ziua. Am uitat sa depun declaratia 205, de fapt in urma unor eram ferm convins pina astazi ca de fapt nu mai trebuie sa o depun pt salarii
Pot sa merg luni sa o depun? O sa primesc amenda? Scap doar cu un avertisment dat fiind faptul ca de 7 ani firma nu a avut nici o intarziere in legatura cu fiscul?
Buna ziua, .
Amenda poate fi inlocuita cu " avertisment".
Depinde cat sunt de intelegatori cei de la Finante.
Amenda e prevazuta de CPF:

Art. 219 Contravenţii

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

i) neîndeplinirea obligaţiilor privind transmiterea la organul fiscal competent sau, după caz, la terţe persoane a formularelor şi documentelor prevăzute de legea fiscală, altele decât declaraţiile fiscale şi declaraţiile de înregistrare fiscală sau de menţiuni;

(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel (intră în vigoare la 30 zile după data publicării):

d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);

Tot CPF precizeaza:

Art. 223 Dispoziţii aplicabile

Dispoziţiile prezentului titlu se completează cu dispoziţiile legale referitoare la regimul juridic al contravenţiilor.

Adica cu prevederile Ordonanţa nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.

Aceasta ordonanta precizeaza:

Art. 5. - (1) Sancţiunile contravenţionale sunt principale şi complementare.
(2) Sancţiunile contravenţionale principale sunt:
a) avertismentul;
b) amenda contravenţională;
c) prestarea unei activităţi în folosul comunităţii.

Deci vi se poate da si numai avertisment, daca organul fiscal are ingaduinta.
bun si cum fac? luni ma duc la ghiseu si depun declaratia pur si simplu? sau trebuie sa fac ceva special?
Nu stiu ce sa va recomand. Eu as depune-o online.
Situatia a fost rezolvata extrem de elegant si total uimitor pt mine. Doamna de la ghiseu dupa ce am explicat situatia...... a inregistrat declaratia ca fiind primita prin posta si avand data de trimitere in interiorul termenului