Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asociat si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asociat si indemnizatie crestere copil

Buna seara! Va rog, daca puteti sa imi raspundeti si mie la o intrebare. Daca sunt in concediu crestere copil si devin asociat intr-o societate comerciala, mai primesc indemnizatia? Multumesc anticipat!
Daca deveniti doar asociat intr-o societate, nu pierdeti indemnizatia. O pierdeti doar atunci cand obtineti venituri impozabile.
Plat indemnizatiei pentru CCC nu se mai suspenda daca se realizeaza venituri supuse impozitului pe venit pe durata CCC in cuantum de maxim 3000 lei pe an calendaristic ( maxim 6 ISR - art.16 alin.3 lit.c din OUG 111/2010).
Daca sunteti doar asociat nu vi se suspenda plata indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) deoarece dividendele nu sunt asimilate veniturilor din salarii, indiferent de cuantumul lor.