Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartament la licitatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartament la licitatie

salutare ,am citeva nelamuriri si va rog daca ma poate ajuta cineva sa-mi scrieti concret ce ar trebui sa fac in cazul meu.Am participat la licitatia unui apartament scos de banca la executare silita ,cu datorii la asociatie care erau trecute in extrasul de carte funciara alaturi de debitul banci ,pe care l-am trimis executoruli prin fax ,licitatia sa facut in alt judet.Executorul ma asigurat verbal ca eu ca nou proprietar nu trebuie sa platesc debitele fostului propietar care decedase ceva timp in urma si cam de un an nu mai locuia nimeni in apartament ,nu stiu daca fostul propietar a fost casatorit stiu ca ,ar avea un copil,.Problema e ca asociatia imi impune sa platesc eu deditul fostului propietar care e destul de mare ,in publicatia pt licitare scria ca apartamentul e grevat de contract de ipoteca in fafoarea banci iar in actul de adjudecare a licitatiei < de la data intabulari imobilul ramine liber deorce ipoteci sau alte sarcini>daca stiti cite ceva ajutati-ma va rog .MULTUMESC

In conditiile in care in extrasul de carte funciara nu estre notata notificarea/somatia emisa de creditoarea asociatie de proprietari,pe cale de consecinta debitul nu va este opozabil
Debitul poate fi recuperat de catre asociatie prin actiune promovata impotriva mostenitorilor defunctului debitor sau impotriva reprezentantilor asociatiei de proprietari care nu au desfasurat acte si actiuni in termen pentru recuperare debit
sorin0206 a scris:
Executorul ma asigurat verbal ca eu ca nou proprietar nu trebuie sa platesc debitele fostului propietar...

Executorul a spus adevarul: dumneavoastra platiti pretul de adjudecare iar din suma incasata, executorul achita creditorii.
Asta in situatia cand creditorii au o hotarare judecatoreasca in acest sens. Privilegiul imobiliar instituit de asociatia de proprietari, nu-i asigura asociatiei recuperarea datoriilor ci constituie doar inceputul actiunii. In situatia in care apartamentul s-a vandut la o suma care sa indestuleze atat banca cat si asociatia, aceasta din urma trebuie sa faca demersuri catre executor pentru a retine partea sa din bani pana cand asociatia va obtine o jotarare judecatoreasca...
Asoiciatia a actionat in instanta debitorii?
Apartamentul s-a vandut la un pret care sa acopere debitele?

Eu as pune problema altfel: ati cumparat acel imobil si locuiti acolo.
Deveniti parte din acea comunitate.
La un moment dat, se intampla ceva similar cu ce s-a intamplat cu apartamentul adjudecat: un alt apartament se pune in vanzare.
Si suma nu se poate recupera de la proprietarul apartamentului.

dar banii trebuie scosi de undeva: veti fi de acord sa scoateti bani din buzunar pentru acoperirea acelui prejudiciu?
Buna seara, in extrasul de carte funciara in partea a III-a de sarcini cuprinde C1 intabularea, drept de ipoteca a bancii,C2 somatia de executare silita a executorului in favoarea bancii respectiv a cheltuielilor de executare silita si C3 act administrativ emis de asociatia de proprietari intabulare, drept de ipoteca legala reprezentind cheltuielile de intretinere
Nu cred ca asociatia a dat in judecata fostu proprietar sau mostenitorii legali, dar am sa revin cu o confirmare, iar banii de la licitatie nu au acoperit creditu catre banca din spusele executorului si pentru plata asociatiei.Va multumesc pentru ajutor.

Referitor la intrebarea pusa de dumnul consultant fiscal mi se pare normal ca cei angajati la asociatia de locatari sa ia masuri din timp pentru cei rau platnici, pentru ca o suma de aproape 6000 roni nu se face peste noapte si plata catre ei nu sa mai facut de del putin un an de zile sau chiar mai mult, parerea mea de necunascator e ca si dinsii ar fi trebuit sa inainteze acte catre judecator sau executor ,eu personal nu as fi participat la licitatie daca executorul nu m-ar fi asigurat verbal ca nu voi plati eu debitele defunctului. multumesc
Adriantot, moderator
sorin0206 a scris:

si C3 act administrativ emis de asociatia de proprietari intabulare, drept de ipoteca legala reprezentind cheltuielile de intretinere

Daca in extrasul de carte funciara exista notata somatia asociatiei de proprietari inseamna ca acesta s-a instituit cu pretentii reprezentand c/v intretinere neachitata
Pe cale de consecinta ,daca suma cu care s-a adjudecat bunul imobil nu a acoperit intreaga suma cu cvare a pornit licitatia,inseamna ca asociatia de proprietari mai are sansa sa recupereze c/v debit prin actiune directa impotriva debitorului executat silit - daca acesta este solvabil