Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare datorii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare datorii

O bancă, poate vinde un apartament ipotecat fară acordul asociaţiei de locatari?Debitorul la bancă are o datorie de 6.000 lei .Apartamentul a fost vÎndut fară ca asociaţia să recupereze suma datorată.Vă mulţumesc [
Normal ca banca in calitate de creditor nu are raportusi fata de asociatia de proprietari ,ci cu beneficiarul imprumutului care nu a achitat in termenul stabilit creditul,motiv care a generat executarea silita a bunurilor in evidenta debitorului
Asociatia de proprietari a instituit in termen legal privilegiul imobiliar la ocpi ?
Daca asociatia de proprietari cu scopul recuperarii sumelor cu titlu de restanta ar fin instituit privilegiul imobiliar,executorul judecatoresc ar fi fost oficial informat de catre ocpi prin extrasul de informare cadastrala ca bunul dedus executarii are notata sarcina in suma de X lei notata de creditor asociatia de proprietari Y si ar fi consemnat sarcina in caietul de sarcini al licitatiei bunului imobil
Sunt frecvente situatiile in care asociatia de proprietari nu recupereaza sumele cu titlu de restanta ale bunurilor imobile deduse executarii silite in cazul executarilor demarate de catre autoritatea statului care detine prioritate sau/si din cauza ca pretul de adjudecare poate sa fie mult mai mic fata de pretul de pornire al licitatiei
Teoretic,asociatia de proprietari daca a instituit privilegiu imobiliar asupra apartamnetului poate incerca recuperarea debitului prin actiune in instanta-daca debitorul mai are bunuri in evidenta
ynocentta, utilizator