avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii

Cei care au vechime in munca doar 2, 3 ani de zile , la implinirea varstei de pensionare , au dreptul la pensie? Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:45, 16 Martie 2015
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
Se asimileaza stagiului de cotizare si perioada in care contribuabilul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;
d) a beneficiat, in perioada 01 aprilie 2001 - 01 ianuarie 2006 de indemnizatii de asigurari sociale, acordate potrivit legii;
e) a beneficiat, incepand cu data de 01 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporara de munca cauzata de accident de munca si boli profesionale;
f) a beneficiat, incepand cu data de 01 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani;
g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.
Nu.
Trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu minim de 15 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiul militar marinica71 marinica71 am efectuat stagiul militar obligatoriu in 1990 de 1 an dupa care m am angajat in MApN .perioada cat am efectuat stagiul militar se calculeaza la pensie?stima (vezi toată discuția)
Stagiu cotizare pentru pensie anticipata partiala gianita gianita Concediul fără plată pentru îngrijirea copilului luat în anul 1981 este sau nu perioadă asimilată ? (vezi toată discuția)