Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de prenatal ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de prenatal ?

Buna ziua ! Am si eu o intrebare ! Am un an si 5 luni de prenatal si as vrea sa plec 2 luni sezonier in Germania ramanand sotia care este casnica acasa cu copilul ! Intrebarea este pot beneficia in continuare de prenatal sau pot sa il opresc ? Multumesc
1. De concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = prenatal si postnatal) poate benficia numai mama copilului pentru ca ea naste, nu tatal copilului.

2. Cred ca dvs. sunteti in concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.

3. Daca mama nu indeplineste conditiile legale ea nu poate beneficia de indemnizatie pentru CCC (nu a avut venituri salariale in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului).

4. Daca vreti sa plecati in Germania faceti o cerere catre AJPIS prin care solicitati suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC iar cand veniti acasa solicitati reluarea in plata a indemnizatiei pentru CCC.
OUG 111/2010
art.16 (2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
.....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;

art.12
(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.

Prin urmare, pe durata cat sunteti plecat instrainatate plata indemnizatiei se va suspenda. In acest sens, va trebui sa mergeti la AJPIS in raza careia domiciliati si veti depune o cerer prin care le comunicati ca doriti suspendarea platii indemnizatiei pe durata plecarii in strainatate.